Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Zatímco lékaři horují pro snídaně, Češi se chovají úplně jinak. Buď nesnídají vůbec, nebo špatně – jejich ranní jídlo je většinou nezdravé a často také, možná paradoxně, málo vydatné. Možná někoho překvapí, že doporučená hodnota snídaně pro průměrného dospělého člověka, který nehubne, je 2500 kilojoulů. Pro srovnání: jeden suchý rohlík jich má asi 500. Většině lidí se to může zdát mnoho, protože pokud už snídají, tak méně vydatně – jenže to je právě špatně.
Proč je tak zásadní snídat? Jendoduše řečeno: kdo snídá, má daleko větší pravděpodobnost, že bude zdravý, a to hned z několika důvodů. Například proto, že díky vydatné snídani už toho tolik nebude jíst během dne a díky tomu si snáze udrží štíhlou linii a zejména - bude mít zdravější srdce a cévy.
Nezanedbatelný je i vliv prvního ranního jídla na psychiku. Lze to ukázat na příkladu dět, které mnohdy nesnídají, aby se stihly včas vypravit do školy, a tak je jejich prvním jídlem až svačina: „Takové děti jsou zřetelně handicapovány ve svém školním výkonu oproti spolužákům, kteří přicházejí nasnídáni. Hypoglykemie neboli nízká hladina cukru v krvi často negativně ovlivní soustředění, běžný je rychlejší nástup únavy,“ upozorňuje odbornice na výživu z brněnské Masarykoy univerzity Zuzana Brázdová. Psychologické studie navíc ukazují, že nenasnídané děti častěji chybují a hůře si pamatují to, co slyší ve škole. Ukazuje se rovněž, že vynechávání snídaně se může podílet na chování děti - nenasnídané děti totiž mohou projevovat vůči svému okolí větší agresivitu.
Snídaně by měla svým složením odpovídat tomu, že je to první jídlo po nejdelší hladové přestávce, která tělo během dne čeká. A je proto připravené přijmout velké množství energie. „Ostatně anglický výraz pro snídani, breakfast, znamená doslova přerušení hladovění,“ dodává Brázdová.
Lékařka přitom odmítá domněnku, že kdo si chce udržet váhu, nebo dokonce zhubnout, a jí proto méně, dosáhne svého právě vynecháváním snídaně. Energii nabytou při snídani totiž tělo využije pro aktuální energetické potřeby, kdežto energii přijatou večer organismus bere jako zásobu na horší časy.
Ideální snídaně? Neexistuje, záleží na chuti každého člověka, avšak dá se říci, kolik by měla taková snídaně obsahovat energie, bílkovin, tuků a sacharidů, a také je zřejmé, které potraviny se hodí více a které méně. „Základem jsou kvalitní bílkoviny,“ tvrdí Iva Málková ze společnosti Stop obezitě. Mezi potraviny hodící se k snídani patří kromě mléčných, a to zejména zakysaných výrobků celozrnný chléb, nízkotučný sýr, banán, ořechy. Vhodné jsou také některé cereálie. Snídat lze i vejce, pokud to není každý den.
Přidat nový komentář