Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...
Je vaše dítě často nemocné? Trápí ho celou zimu rýmy a kašle? Případně trpí astmatem? Pak by mu možná pomohl pobyt v ozdravovně, kterých je v zemi zhruba desítka.
"Pobyt v ozdravovně musí dítěti doporučit jeho praktický lékař," říká Lenka Řezníková, dětská lékařka z ozdravovny v jihočeském Javorníku. Zde se kromě dětí s respiračními chorobami léčí také malí pacienti s výživovými nebo ortopedickými problémy.
Na lékaři podle Řezníkové je, zda uzná za vhodné, aby dítě do některé ozdravovny jelo - velmi přitom záleží na tom, jak doporučení sepíše, protože zdravotní pojišťovny na základě toho posuzují, zda dítě ozdravný pobyt potřebuje. Je proto dobré, aby doktor rozepsal třeba to, jak dítě trpí opakovanými infekcemi a jak často a jaká mělo antibiotika či jiné léky. "Pomoci může také zpráva od alergologa, pokud dítě trpí i těmito problémy, ale základem je vždy doporučení od praktika," dodala lékařka.
Rodiče často mívají představu, že ideálním časem pro pobyt v ozdravovně je léto, ale není tomu tak - lepší pro zdraví dětí je pobyt v chladnější části roku, kdy jsou častější i infekce, které je sužují. Záleží i na délce pobytu, pojišťovny často posílají děti do ozdravovny na tři týdny, ale podle lékařů je lepší pobyt sedmitýdenní, už kvůli aklimatizaci. "U třítýdenního pobytu hrozí, že prvních pár dní si dítě zvyká, další týden se vyrovnává s infekcemi, které si děti předávají navzájem a třetí týden se pomalu chystají domů," vysvětluje Lenka Řezníková. Za lepší proto považuje pobyty šestitýdenní, ale ty revizní lékaři pojišťoven povolují jen zřídka.
Není se třeba obávat, že by potomci výrazně zanedbali školu, protože v ozdravovnách bývá zajištěna školka a škola, včetně zájmových kroužků. "Základem je ale samozřejmě léčba, která kromě využívání výhod okolního klimatu a sportovních aktivit v případě respiračních potíží spočívá v inhalacích, koupelích, dále v rehabilitacích a nově i v enzymoterapii, pokud to dětem doporučí jejich praktický lékař," popsala lékařka Řezníková. Při této terapii děti užívají enzymatické přípravky, které mají posílit jejich imunitní systém a zabránit opakovaným infekcím.
Ozdravovny jsou kromě zmíněného Javorníku také ve Dvoře Králové, v Harrachově, Jetřichovicích, Křetíně, Kychové, Mladči, Peci pod Sněžkou, Špindlerově Mlýně a Vrchlabí.
Vedle ozdravoven existují také odborné léčebné ústavy pro děti (například Hamzova léčebna v Luži Košumberku) a pak lázeňské léčebny ( například v Karlových Varech ). Liší se mimo jiné způsobem úhrady. "Rozdíly ve financování jsou v tom, že odborné léčebné ústavy jsou v hrazeny paušálem za den pobytu a ceny jsou stanovovány jako maximální vyhláškami ministerstva zdravotnictví, lázeňské léčebny a ozdravovny mají usměrněné ceny, které se skládají z úhrady léčení, ubytování a stravování," vysvětlil mluvčí Všeobecné zdravotní pojišťovny Jiří Suttner. S malými dětmi mohou navíc do ozdravoven jezdit i rodiče, kteří si však většinou musí platit celý pobyt sami.
Foto: www.javornik-sumava.cz
Přidat nový komentář