Dobrý den, mám problém s olupováním kůže na chodidlech, nejčastěji mezi prsty. Doporučíte mi nějaký krém?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Tablety v lahvičkách mají dobu použitelnosti uvedenu na etiketě, ale i na uzávěru, na dnu lahvičky apod. Přípravky obsahující injekce jsou obdobně označeny na krabičce i na každé jednotlivé injekci. Léky ve formě masti mají označení na ploše tuby, často také ve sváru.
Také přípravky přímo připravované v lékárně musí mít vyznačenu dobu použitelnosti, je kratší, než u továrně vyráběných přípravků.
Zvláštní skupinu tvoří léky, které je nutné po otevření spotřebovat v krátké době, jde především o sirupy obsahující antibiotika, které výrobce dodává v suchém stavu a jsou Vám naředěny přímo v lékárně. Takto naředěny jsou většinou určeny k využívání v průběhu několika dnů. V případě předepsání většího počtu antibiotických sirupů doporučujeme následná balení naředit až po využívání předchozího balení.
Jak takové označení vypadá? Uvedeme zde příklad přípravku s použitelností září roku 2000. Obvykle je na krabičce uvedeno EXP:09/00, či SEPT 2000, nebo 09 2000 popřípadě Spotřebujte do: 09 2000.
Pokud se Vám nepodaří expiraci určit, zastavte se ve Vaší lékárně, jistě se Vám pokusí pomoci i přesto, že někdy jde o činnost přímo detektivní.
Jestliže se Vám přesto nepodaří dodržet dobu použitelnosti nebo najdete léky, u kterých došlo ke změně jejich vzhledu, odevzdejte přípravek v lékárně, ta ho uloží do speciálního kontejneru a zajistí jeho řádné zlikvidování dle příslušných pravidel.
Zajímalo by vás, zda můžete léky vrátit do lékárny? Ty s prošlou expirací zcela jistě, jako odpad, ale co ty, které jste ani neotevřeli? Více se dozvíte tady.