Jaké kapky na zvlhčení a dohojení jsou vhodné po prodělané operaci oka?
Ze statistik vyplývá, že v Česku podstoupí pravidelnou preventivní prohlídku jen asi každý pátý až šestý občan. „A to je málo,“ říká Otto Herber, praktický lékař a místopředseda Společnosti všeobecného lékařství České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně. Podle něj totiž stále přetrvává mýtus, že všeobjímající bezplatné zdravotnictví zachrání člověka, ať se chová ke svému tělu jakkoli.
Nárok na ni má přitom každý dospělý občan vždy jednou za dva roky. V 18 letech a dále pak ve 40, 50 a 60 letech je součástí kontroly také odebrání krve a zjištěí hladiny krevních tuků - zejména cholesterolu. Důležité je také vyšetření – opět bezplatné – na okultní krvácení ze stolice u lidí nad 50 let. U žen pak také gynekologické prevence a mamografické vyšetření.
Kromě vyšetření ale lékař při preventivní prohlídce také zjišťuje, jaké máte riziko vzniku srdečních a cévních nemocí na základě hodnoty krevního tlaku, hodnoty zmíněného cholesterolu, toho zda kouříte či nikoli a roli hraje, zda jste muž nebo žena. Muži jsou totiž ohroženi kardiovaskulárními chorobami více. Při prevenci se ale hodnotí i další rizikové faktory, například tělesná váha nebo na jaké nemoci umřeli vaši předci. Vyšetření se zabývá i prevencí onkologických onemocnění.
Na základě zjištěných hodnot je možné zjistit, jakou má pacient zjednodušeně řečeno „šanci na přežití“. Tak například: pětapadesátiletý muž, který kouří, má zvýšenou hladinu cholesterolu na hodnotu 6 mmol/l a krevní tlak zhruba 160 mmHg má jedenácti procentní riziko. To znamená, že na základě rozsáhlých statistik víme, že jedenáct takových pacientů ze sta se nedožije následujících deseti let.
Jestliže ale pacient na radu lékaře přestane kouřit, změnou stravy a životního stylu sníží cholesterol na 5 mmol/l a tlak na 140 mmHg, jeho riziko úmrtí se sníží velmi výrazně – z 11 procent na pouhá tři procenta.
Přidat nový komentář