Existuje poměrně účinný systém léčby, za našimi hranicemi značně rozšířený, který dokáže odpomoci od bolesti. Jde o chiropraxi, která se v našich podmínkách nazývá manuální nebo myoskeletální medicínou.
Lidem při léčbě tohoto onemocnění pomáhají již dostupné léky, ale i inovativní léčiva. „Inovativní farmaceutický průmysl se proti osteoporóze snaží bojovat. V současné době je ve vývoji 23 inovativních léčiv,“ uvedl Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP).
Osteoporóza nejčastěji způsobuje zlomeniny v oblasti kyčle
Osteoporóza, neboli řídnutí kostí, bývá pro svůj nenápadný počáteční průběh označována jako „tichá nemoc“. Jedná se o chorobu, která zpravidla nemá varovné klinické příznaky. „Prvním projevem onemocnění osteoporózou může být zlomenina, ke které by za normálních okolností nedošlo (např. po pádu ze stoje). Za hlavní osteoporotické zlomeniny se považují fraktury obratlů, distálního předloktí, paže, pánve a zlomeniny v oblasti kyčle,“ uvedl prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc., vedoucí Osteocentra při Revmatologickém ústavu v Praze.
Rizikové faktory osteoporózy
- Nízká kostní hmota
- Nízký index tělesné hmoty (BMI)
- Genetická dispozice (osteoporotická zlomenina kyčle u matky nebo otce)
- Časná menopauza (před 45. rokem)
- Prodělaná zlomenina
- Dlouhodobá léčba glukokortikoidy
- Chronická zánětlivá onemocnění
- Silné kuřáctví
- Alkoholizmus
Osteoporotická zlomenina může způsobit ztrátu nezávislosti a dokonce i smrt. Během prvního roku po zlomenině v oblasti kyčle zůstává třetina osob trvale invalidní a pětina pacientů umírá. „Významnou roli hraje u osteoporózy její brzká diagnóza. Pokud se nemoc podaří diagnostikovat včas, závažnému onemocnění lze předejít rychlou léčbou,“ doplnil prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc.
98 tisíc zlomenin ročně
U každé druhé ženy a každého pátého muže ve věku 50 let je pravděpodobné, že v průběhu dalšího života prodělají tzv. nízkotraumatickou zlomeninu, tedy zlomeninu, která vzniká následkem malé zátěže, kterou zdravý organismus obvykle bez problémů snáší (např. při pádu na zem, při kterém se člověk zachytí rukama). Počet osteoporotických zlomenin v této skupině přesahuje počet případů mozkové mrtvice, infarktu i rakoviny prsu.
V České republice bylo v důsledku osteoporózy zaznamenáno více než 72 tisíc zlomenin u 3,8 milionu osob starších 50 let.„Vzhledem k současné tendenci stárnutí populace bude v budoucnu nemoc ohrožovat stále více lidí. Do roku 2025 se může počet zlomenin v České republice zvýšit na 98 tisíc ročně,“ dodal prof. MUDr. Jan Štěpán, DrSc.
Dostupné léky v boji proti osteoporóze
K léčbě osteoporózy se v současné době nejčastěji používají bisfosfonáty, dále léky na hormonální bázi a jako doplněk k léčbě přípravky obsahující vitamin D a kalcium. Většina přípravků na hormonální bázi je kombinací estrogenu a progesteronu, u žen po hysterektomii jsou navíc k dispozici i léky obsahující pouze estrogen. „Aktuálně je navíc ve vývoji celkem 23 inovativních léčiv, které pacientům usnadní boj s osteoporózou. Většina z nich je ve druhé fázi klinického testování, k pacientům se tak mohou dostat přibližně za sedm let,“ dodal závěrem Jakub Dvořáček, výkonný ředitel Asociace inovativního farmaceutického průmyslu.
Přečtěte si také
Prevencí osteoporózy je i úklid domácnosti
Na trampolínce můžete bojovat s inkontinencí
Napište nám do diskuse nebo na [email protected].
Přidat nový komentář