Mého Míšu naštěstí smrkat naučil děda, na toho on dá. Takže to zase takový problém není, ale spíš jsem mu potřebovala zlepšit celkovou imunitu, aby zase byl zdravější a nechodil ze školky nachlazený. Poradili mi v lékárně vyzkoušet imunit hlívu ústřičnou. Prý jsou s ní hodně spokojení zákazníci. Začala jsem mu ji dávát každý den tak věřím, že nám pomůže. Mám ale už pocit, že je lepší a celkově čilejší.
„Vysmrkej se pořádně,“ slýchali jsme všichni od maminek. Pravidelná a důkladná nosní hygiena zabraňuje vzniku dalších nemocí, u dětí zejména zánětu středního ucha nebo nosních dutin. „Vím, že by měl Davídek častěji smrkat, ale nedaří se mi ho to naučit a s učitelkami ve školce také není moc domluva,“ stěžuje si maminka Katka. Ta si záhy poté, co její syn nastoupil do školky, povšimla, že v době rýmy a nastuzení chodí neustále s ucpaným nosem. „Když syn dostane rýmu, doma vždy dbám na to, aby pravidelně smrkal. Jinak mu to jde na průdušky,“ napsala Katka v rámci připravovaného projektu „Hledáme pro vás řešení“.
Davídek už je dost velký a vysmrkat se umí, jenže v zaujetí hrou na to pravidelně zapomíná. „Vtahuje rýmu do sebe, to nevidím ráda,“ podotýká Katka. Syn kvůli tomu několikrát za rok zbytečně onemocní a Katka by se právě proto chtěla následkům nevyléčené rýmy vyhnout. Navíc už nechce řešit stížnosti ostatních maminek, které v Davídkovi vidí potencionální riziko nákazy pro další děti.
Na rýmu zapomínají i učitelky
„Doma máme kapky s mořskou vodou, připadají mi šetrné. Užívá je celá rodina a i malému pomáhají, ale ve školce mu je paní učitelka kapat nebude a syn je na to, aby si je kapal sám, ještě malý. Můžete mi poradit, co kromě žádostí učitelkám, aby Davídka dávaly častěji vysmrkat, můžu udělat? Pomůže, když mu rádo stříknu do nosu kapky, aby měl nos několik hodin uvolněný?“
Problémy malého Davídka konzultoval MUDr. Rami Katra, otorinolaryngolog z Fakultní nemocnice Motol:
Pomohou v době rýmy nosní kapky aplikované před odchodem do školky, aby neměl Davídek stále ucpaný nos?
„Pokud se jedná o běžnou rýmu, tak je možné aplikovat nosní kapky s vazokonstrikčním účinkem i před odchodem do školky. Má to ale malý háček, jejich efekt nemusí mít dlouhého trvání. Poslední dobou jsou na trhu nosní kapky s účinnou látkou Oxymetazoline, které mají dlouhodobé působení, až 12 hodin. Toto by mohla být jedna z možností, jak pomoci malému chlapci při odchodu do školky. Pochopitelně nic nemůže nahradit řádné smrkání.“
Co byste doporučoval mamince, aby předešla rozšíření infekce?
„Šíření infektu z horních cest dýchacích do dolních je v této věkové kategorii velmi obvyklé. Základem je péče o nosní dutinu. Systém dýchacích cest je propojen a vzájemně se i ovlivňuje. Vlastní je problematika nosní mandle, která může být zdrojem opakujících se infekcí. V těchto případech je vhodná ORL kontrola a řádné prohlédnutí oblasti nosohltanu. Také platí, že dětské kolektivy jsou jako stvořené pro přenášení infektu, někdy to trvá i několik měsíců, než se dítě promoří resp. se stane imunní pro běžné infekty.“
Přidat nový komentář