Dobrý den, chtěla bych se Vás zeptat jaké byliny a homeopatika jsou dobré na chron. zánět vaječníků a čeho se mám při tomto onemocnění vyvarovat. děkuji Jana
Buněčná elektrárna
Karnitin je přirozenou součástí našich buněk. Vyskytuje se v miniaturních buněčných elektrárnách – mitochondriích. Účastní se při základním procesu výroby životně nezbytné energie, a to přímo u samotného zdroje. Karnitin je jednoduchá chemická sloučenina. V našem těle může vznikat s přispěním vitaminu C, vitamínů skupiny B a železa.
K čemu karnitin slouží
Karnitin má velkým význam v řadě metabolických pochodů našeho těla. V buněčných mitochondriích působí jako přenašeč mastných kyselin. Mimo to hraje významnou úlohu při
odstraňování kyseliny mléčné ze tkání. Nezanedbatelné je i jeho tzv. antioxidační působení, tj. odstraňovaní škodlivých radikálu z našeho těla.
Kde ho najdete
Karnitin se vyskytuje v buňkách rostlin i živočichů. V našem těle je největší množství karnitinu obsaženo ve svalech. Tvorba karnitinu probíhá především v našich játrech a ledvinách. Celkové množství karnitinu se pohybuje v závislosti na objemu svalové hmoty přibližně od 20 do 30 gramů.
Karnitin je přirozeně obsažen v živočišných i rostlinných buňkách. Důležitými potravními zdroji je proto především maso a živočišné produkty (např. mléko). V rostlinách je karnitin zastoupen v menším poměrném množství.
Jak se projeví nedostatek karnitinu
Projevy nedostatku karnitinu mohou nastat při dlouhodobém hladovění. Objevuje se snadná svalová unavitelnost a slabost. Při běžné pestrosti stravy však nedochází k jeho nedostatku ani při náročných fyzických výkonech.
Rizika
Jako potravní doplněk může být dodáván ve formě L-karnitinu nebo D-karnitu. V těle se přirozeně vyskytuje pouze L-karnitinin. D-karnitin může bránit dostatečnému využití přirozeného L-karnitinu. Proto je D-karnitin oficiálně zakázán a neměl by se již v potravních doplňcích objevovat.
Kdy začít s užíváním
O významu zvýšeného příjmu karnitinu zejména pro sportovce se vedou četné spory. Přestože mnohá zjištění o funkci a dynamice karnitinu v našem těle nasvědčují prospěšnosti zvýšeného příjmu tohoto doplňku v potravě zejména při nadměrné fyzické zátěži, žádný přesvědčivý a seriózní důkaz pro tento předpoklad doposud podán nebyl.
Jako potravní doplněk se karnitin používá zejména u sportovců.
Karnitin je studován i z hlediska léčebného podávání. U cukrovkářů například zlepšuje odbourávání glukózy z krve (tj. snížení hladiny krevního cukru). Pokud trpíte onemocněním spojeným s nedostatečným prokrvením srdečního svalu, může Vás karnitin chránit před rozvojem dalšího srdečního postižení.
Přidat nový komentář