Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Pracovnělékařské služby jsou legislativně upraveny zákonem č. 373/2011 Sb., o specifických zdravotních službách, a vyhláškou o pracovnělékařských službách a některých druzích posudkové péče. Podle zmíněného zákona hradí pracovnělékařské služby zaměstnavatel; výjimkou je jen posuzování nemocí z povolání, sledování vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách u nemocí z povolání a vývoje zdravotního stavu při lékařských preventivních prohlídkách po skončení rizikové práce, což je nadále hrazené ze zdravotního pojištění.
Novelizace zákona účinná od 1. 11. 2017 přinesla novou možnost (a registrujícím praktickým lékařům novou povinnost) týkající se poskytování pracovnělékařských služeb. Zaměstnavatel pro výkon práce na svých pracovištích může zajišťovat provádění pracovnělékařských prohlídek, posuzování zdravotní způsobilosti k práci a vydávání lékařských posudků o zdravotní způsobilosti k práci prostřednictvím praktického lékaře zaměstnance nebo osoby ucházející se o zaměstnání. Je to ale možné pouze, jde-li o práce zařazené do kategorie první podle zákona o ochraně veřejného zdraví a není-li součástí této práce činnost, pro jejíž výkon jsou podmínky zdravotní způsobilosti stanoveny jinými právními předpisy.
Registrující praktický lékař je pak povinen na základě písemné žádosti zaměstnavatele provést pracovnělékařskou prohlídku, posouzení zdravotní způsobilosti k práci a vydat lékařský posudek o zdravotní způsobilosti k práci. Hodnotí zdravotní stav za účelem posouzení zdravotní způsobilosti na základě údajů obsažených v písemné žádosti zaměstnavatele o provedení pracovnělékařské prohlídky a na základě závěrů základního vyšetření, popřípadě dalších odborných vyšetření. Nic z toho nemůže být vykázáno zdravotní pojišťovně k úhradě z prostředků veřejného zdravotního pojištění, protože se jedná o pracovnělékařské služby, které hradí zaměstnavatel (v praxi většinou refunduje zaměstnanci částku, kterou na místě zaplatil).
V případech, kdy nelze pracovnělékařské prohlídky delegovat na registrující praktiky (nebo tak zaměstnavatel nechce učinit), zajišťuje nadále pracovnělékařské služby zaměstnavatelem vybraný a nasmlouvaný konkrétní poskytovatel zdravotních služeb. Zdravotní stav hodnotí nejen na základě výsledků lékařské prohlídky a dalších potřebných odborných vyšetření, ale také na základě údajů uvedených ve výpisu ze zdravotnické dokumentace vedené o posuzované osobě jejím registrujícím praktickým lékařem. Ten je povinen vyžádaný výpis vypracovat a vydat. A protože náklady související s pracovnělékařskými službami hradí zaměstnavatel včetně pořízení výpisu ze zdravotní dokumentace, pokud je k prohlídce vyžadován, uhradí výpis lékaři na místě zaměstnanec a zaměstnavatel mu částku refunduje.
Zdroj: www.vzp.cz