Kalendárium na září - měsíc bolení hlavy
Nedávno jsem četla, že bolesti zad jsou jedinou jistotou, kterou člověk v životě má (z hlediska zdravotního). Autor tohoto článku zřejmě chtěl upoutat zajímavým bonmotem a postřehem, že bolest hlavy je jistotou ještě jasnější, navíc obvykle opakovanou a postihující lidstvo bez vztahu k rase či věku. Bolest hlavy na sebe bere mnoho podob, může být tupá, píchavá, řezavá, pulsující; může postihovat část hlavy nebo celou. Obvykle neznamená bolest hlavy nic závažného. Často je obtížné ji popsat -- prostě nás bolí hlava.
Nastává podzim a toto téma nebylo vybráno nahodile. Na podzim se skutečně může stát, že nás hlava rozbolí častěji. Souvisí to s několika vlivy, které se na podzim vynoří. Jednak absolvujeme v září návrat do zaměstnání, děti do škol. Z prázdninového provozu, který bývá na mnoha pracovištích volnější (už jen proto, že se odsouvá všechno zařizování na úřadech apod.) se vracíme do plného tempa. A stres s tím spojený bývá snad nejčastější příčinou bolesti hlavy. Každého z nás z někoho nebo z něčeho "rozbolí hlava".
Mění se nám také počasí. Nyní si užíváme posledních slunečních dní a snažíme se dohnat poslední paprsky slunce. Za pár týdnů, ale možná i dní, budeme klesat pod kapkami deště, ráno se probouzet do tmy a dusit v husté mlze (v Praze ve smogu). Koho nerozesmutní takové počasí, tomu určitě nepřidá s tímto spojený nízký atmosférická tlak. Deprese, nebo jen nálada pod psa, představují další příčiny bolení hlavy. A nejen to, když je nám moc smutno, obvykle se snižuje náš pracovní výkon, z toho se dostaneme do stresu, začne nás bolet hlava a jsme v jednom bludném kruhu. Nízký krevní tlak, kterým trpí zvláště štíhlé ženy, ale zdaleka toto není pravidlem, pak snižuje zásobování mozku kyslíkem a živinami. Výsledek? Opět to samé -- bolení hlavy.
Na podzim, už také kvůli počasí, se méně pohybujeme. Není tolik práce na zahrádce, přichází na nás chutě zimního spánku. Nedostatek pohybu je zvláště nebezpečný u sedavých zaměstnání (včetně řidičů). Nedostatek plavání, přiměřené fyzické námahy, vede k již zmiňovaným bolestem zad, páteře, a od nich často rozbolí celá hlava.
A v neposlední řadě na podzim máme vysokou šanci na nějaké to nachlazení. Nachlazení, obvykle lehká viróza, je typicky spojena s teplotou, rýmou a bolestí hlavy.
Jak bolest hlavy obvykle řešíme? Dáme si další kávu, zapálíme cigaretu, případně užijeme lék jako acylpyrin, paralen apod. Přece si tak ještě zvýšíme tlak a zlepšíme náladu (u kávy), náladu (u tabáku víc nevím, já nekouřím) a uklidníme se rituálem s tím spojeným. Výše uvedené cesty jsou určitě efektivní, ale při přílišném používání představují "rychlou cestu do pekla". Kofein i nikotin zvyšují srdeční frekvenci a při příliš vysokých dávkách snižují odolnost ke stresu, zvyšují popudlivost a zase nás dostanou zpět k bolesti hlavy. Navíc silné kafaře i kuřáky může bolet hlava i z pouhé nepřítomnosti jejich slabůstky. Neurologové popisují víkendové "migrény" spojené s odjezdem na chatu a požíváním pouze jednoho, případně žádného kafe. Také léky, možná poněkud překvapivě, nás mohou dostat do bludného kruhu bolesti hlavy. Prakticky všechna analgetika, která můžeme zakoupit bez předpisu, při dlouhodobém pravidelném užívání (míněno několik týdnů, spíše měsíců) vedou u mnoha osob (tedy ne u všech, ale velmi často) k bolestem hlavy. Proto si vezmeme další prášek a když nám nepomůže zvýšíme dávku a můžeme pokračovat téměř do nekonečna. Ale pozor, právě analgetika nejsou "nevinná", závažné zdravotní problémy může vyvolat již jedno balení (10tablet) požité jednorázově.
Co tedy skutečně provést s bolestí hlavy, pokud už ji nemůžeme ignorovat a namlouvat si, že nám nevadí? Nejúčinnější jsou, často neoblíbená, tzv. režimová opatření. Chvíli se v práci zastavit, protáhnout se (alespoň na židli), nebo ještě lépe -- zacvičit si, doplnit tekutiny (hlava může bolet i z dehydratace těla vyvolané např. pobytem v přetopených místnostech), změnit tempo práce, chvilku vyběhnout ven na vzduch. Snížit si hladinu stresu, žádná práce není tak důležitá,, aby nepočkala alespoň chvilku, než zrelaxujete. Mimo práci je vhodné zvýšit úroveň pohybu a nejenom u dřezu s nádobím nebo luxem, případně rýčem. Příjemná je masáž, v případně úporných bolestí zad není od věci navštívit rehabilitaci nebo specialistu na akupukturu. Kávy, tabáku nebo analgetik není třeba se úplně zříkat, ale je třeba je požívat/užívat uvážlivě.
Přeji Vám pěkný slunečný podzim, plný poklidných výletů.
Nacházíte se v archivu neaktuálních článků!
Pokud hledáte aktuální informace o nemocech a jejich příznacích, chcete vědět detaily a průběh různých vyšetření, nebo se zajímáte o možnosti prevence, využijte horního menu nebo navštivte hlavní stránku Ordinace.cz.