Sekundární prevencí nazýváme soubor prenatálních vyšetření, jejíž cílem je zjistit, zda se plod vyvíjí správně. Tato informace je důležití jak pro rodiče, tak i pro lékaře, kteří se budou po porodu o dítě starat.
„Mléčné výrobky pozitivně působí na náš organismus při úpravě plodnosti u žen obézních i s podváhou a u žen s polycystickými ovarii. Zároveň zmírňují premenstruační syndrom a příznivě ovlivňují plodnost u obézních mužů,“ vysvětluje PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D.
Nadváha a plodnost
„Přítomnost neplodnosti a anovulačních cyklů souvisí s BMI – tedy s hmotností. Plodnost je optimální při „normální“ hmotnosti a již v pásmu nadváhy klesá stejně jako při nižší hmotnosti. Základem léčby neplodnosti je tedy úprava tělesné hmotnost. Již úbytek o 5-10 % oproti výchozí hmotnosti přináší zvýšení šancí na početí,“ zdůrazňuje PhDr. Hlavatá.
Mléčné výrobky jsou doporučovány jako vhodná součást redukčních diet. „Výrobky z mléka jsou výborným zdrojem kvalitních bílkovin a ty jak známo dobře zasytí. Současně mléčné výrobky snižují výsledný glykemický index potravin a pomáhají udržovat vyrovnanější hladinu krevního cukru. Chrání aktivní svalovou hmotu a zabraňují poklesu bazálního metabolismu. Jsou samozřejmě zdrojem vápníku, který snižuje pocit hladu a zabraňuje poklesu aktivní svalové hmoty. Čili máte menší hlad, shazujete tuky a zachováváte svaly,“ objasňuje expertka.
Přidat nový komentář