Nedá mi to, abych nerozšířila článek o zadečku statí o plenkách. Dovolte mi tedy, abych vás seznámila s výsledky svého soukromého průzkumu na téma "Látková nebo papírová?".
Včasná diagnóza nedostatku růstového hormonu u dětí a následná léčba jim dává naději na plnohodnotný život.
„Když pozdě odhalíme problémy s růstem, je zdraví jedince ohroženo a kvalita jeho života snížena,“ dodává MUDr. Martin Gregora, dětský endokrinolog, vedoucí endokrinologické ordinace ve Strakonicích. Právě dětský endokrinolog je odborníkem na hormonálně podmíněné poruchy u dětí. Doporučí vhodná vyšetření, aby byla nalezena příčina malého vzrůstu dítěte. Včasná léčba je důležitá, protože léčba růstovým hormonem je účinnější, když je zahájena v mladém věku.
Růstový hormon lékaři byl poprvé použitý v roce 1957 při léčbě dítěte s těžkou růstovou poruchou. Tehdy se vyráběl ve formě výtažku z mozkových podvěsků (hypofýz) zemřelých osob. Až koncem 80. let 20. století se léčba růstovým hormonem rozšířila, protože se podařilo vyvinout výrobu lidského růstového hormonu.
„Růstový hormon se dnes používá k léčení dětí s nedostatkem vlastního růstového hormonu, ale také k urychlení růstu u některých jiných skupin růstově handicapovaných dětí. Jde o mimořádně nákladnou léčbu a jeho použití je schváleno u těch diagnóz, u kterých byl příznivý účinek prokázán dlouhodobými mezinárodními studiemi u velkých skupin dětí,“ zdůrazňuje Prof. MUDr. Jan Lebl, CSc., z Pediatrické kliniky UK - 2. lékařské fakulty a Fakultní nemocnice v Motole v Praze.
Role lidského růstového hormonu
Růstový hormon hraje zásadní roli v procesu růstu a dospívání u dítěte. Také reguluje celou řadu metabolických a fyziologických procesů po celou dobu života. K jeho nedostatku dochází, není-li podvěsek mozkový (hypofýza) v mozku schopný produkovat dostatečné množství růstového hormonu. Nejvíce růstového hormonu se do těla uvolňuje během spánku, v jeho nejhlubší fázi. Proto se léčebné dávky růstového hormonu aplikují těsně před spaním. Bez něj se nevytvářejí v dostatku bílkoviny potřebné na stavbu svalů, což vede ke snížené svalové síle a omezené fyzické výkonnosti. Naopak může docházet ke zvýšenému ukládání tuků, což vede k obezitě. Dítě s nedostatkem růstového hormonu má také snížené množství kostní hmoty.
Nedostatek růstového hormonu se podepíše nejen na výšce, ale i na kostech a fyzičce dítěte.
Nedostatek růstového hormonu je možné rozdělit do tří typů:
- Vrozený: způsobený chybným vývojem hypofýzy během nitroděložního vývoje embrya a plodu nebo její nedostatečnou funkcí; v některých případech je geneticky podmíněný.
- Získaný: způsobený poškozením hypofýzy v důsledku nádorů, vážného poranění hlavy nebo infekcí jako jsou meningitida či encefalitida.
- Idiopatický: vzniklý z neznámé příčiny.
Nevšímavost rodičů a lékařů k pomalému růstu dítěte je nebezpečná. Čím dříve je léčitelný problém s růstem zjištěn, tím větší šance má dítě na dosažení normální výšky během dětství a úplnou realizaci svého růstového potenciálu. Je to důležité pro jejich budoucí život – okolí je totiž pro jejich malý vzrůst má tendenci brát jako mnohem mladší, tedy i méně schopné.
„Pokud má lékař či rodič pochybnosti o správném růstu dítěte, mělo by následovat vyšetření,“ upozorňuje MUDr. Bohuslav Procházka, praktický lékař pro děti a dorost z Kutné Hory.
Jak probíhá léčba růstovým hormonem
Růstový hormon se musí aplikovat injekčně – nelze ho spolknout, protože se rozkládá působením žaludečních kyselin. Injekce se podávají těsně pod kůži každý den, nejlépe před spaním. Obvyklá místa vpichu jsou stehna, břicho nebo hýždě – místa je zapotřebí stále měnit.
Aby byla aplikace pro děti i rodiče co nejpohodlnější, je vhodné použít speciální pomůcky; s výběrem pomůcky by měl rodičům pomoci lékař, protože jsou vyráběny tak, aby se přizpůsobily odlišným potřebám dětských pacientů. Výhodou je, že jsou k dispozici i elektronické injekční aplikační přístroje, které se jednoduše obsluhují a také si pamatují údaje o podání jednotlivých injekcí.
Přidat nový komentář