Diabetická neuropatie zahrnuje postižení nervů u diabetiků, jde o jednu z tzv. pozdních komplikací diabetu mellitu. Přitom mohou být postiženy nervy motorické, zodpovědné za svalovou činnost, nervy senzitivní, které umožňují vnímání např. tepla, a nervů, vedoucích k různým tělním orgánům.
Noha diabetika může být příčinou vážných potíží a komplikací a vyžaduje pravidelnou péči, ke které patří i výběr správné obuvi. Poměrně častým projevem diabetu je snížená schopnost vnímat bolest nohy a různé nepříjemné pocity, jako je tlačící bota, zarostlý nehet, drobná poranění nebo příliš horká voda. Na těsnou botu reaguje pokožka nohy poměrně rychle vznikem puchýřků a otlaků, kůže se ztlušťuje, je zatvrdlá a objevují se mozoly a kuří oka. Tyto změny vznikají na místech, kde je největší tlak: na plosce nohy, na patě, na prstech. Pokud se tyto zatvrdliny rychle neodstraní a nevhodné boty se nevymění, dochází pod změněnou pokožkou k drobnému krvácení, kryt kůže se může rozpadnout a vzniká vřed. Když se řádně neléčí, může se vřed prohlubovat a často infikovat. To už je nebezpečná situace, jejíž léčba je velmi náročná a dlouhodobá. Není-li důsledná, může hrozit amputace části nohy.
Jiným následkem těsné obuvi jsou deformace prstů nohy - kladívkové prsty, vybočený palec - které svým nepřirozeným postavením zase mohou vést ke kožním změnám s podobnými následky. Tak na samém začátku závažné komplikace, jakou je diabetická noha, může být nesprávná obuv. Dobrá bota musí nohu chránit a nikoliv ji ohrožovat, což platí pro diabetika mnohonásobně. Měla by maximálně omezovat rizika místního tlaku na nohu, takže musí být dostatečně prostorná do šířky a délky nohy i výšky nártu. Ideální by bylo, tyto rozměry nohy změřit a tomu přizpůsobit výběr boty, reálné je změřit délku nohy a zvolit boty o l cm delší.
Prsty v botě mají mít dostatek prostoru do šířky i délky, nesmí se spoléhat na to, že se bota nošením roztáhne. Tlačí-li bota při nakupování, musí se odmítnout. Boty mají mít tvrdou podrážku, která snižuje tlak na příčnou klenbu nohy a současně pružnou plochou vložku do boty. Bota nemá mít vysoký podpatek, tlak na prsty se tím značně zvyšuje. Nevybírat boty s otevřenou špičkou, která umožňuje vnikání drobných předmětů do boty a tím poranění nohy. Šněrování nebo suchý zip nohu lépe upevňují a stabilizují.
Materiál boty by měl být prodyšný, nejlépe přírodní kůže, gumové boty jsou nevhodné. Vnitřní švy boty mohou být příčinou otlaků na nártu nohy. Dobrou radou je střídání bot a čištění vnitřků, kde se rády usídlují plísně - plísňové infekce nohy nejsou vzácností. K ochraně pokožky patří dobré ponožky, nejlépe z přírodních materiálů, které jsou prodyšné a perou se při vysokých teplotách. Nosit boty bez ponožek není zdravé a podle mě ani vkusné. Diabetik by neměl běhat bos, každé drobné poranění může přinášet rizika.
Tato doporučení jsou užitečná pro každého diabetika a jsou naprosto nezbytná tehdy, je-li přítomná diabetická neuropatie s prokázanou poruchou citlivosti dolních končetin. Správná obuv je důležitou složkou prevence diabetické nohy, nikoliv však jedinou. Patří sem pravidelná hygiena, odborná pedikúra a důsledná léčba drobných poranění a kožních infekcí. Pečlivé prohlížení nohou je velmi důležité a při poruchách zraku či pohyblivost diabetika vyžaduje pomoc druhé osoby.
Diabetu a všemu s ním spojenému se věnuje náš speciál cukrovka.lekarna.cz, kde se dozvíte další zajímavé a lékaři ověřené informace, novinky a tipy z oboru diabetologie
.
Přidat nový komentář