"Vynechaly mi měsíčky a je mi nějak divně…“ Kolikrát v životě už tuto větu slyšel lékař či sestřička v gynekologické ambulanci? A kolikrát už odpověděl: "Jste těhotná, ověříme to ještě ultrazvukem, ale je nanejvýš pravděpodobné, že budete maminkou!"
Projevy novopečené těhulky jsou různé, od prvotního překvapení přes radost až po "šok". Pomineme-li otázku plánovaného rodičovství, stále ještě spousta žen, přestože do budoucna předpokládají, že budou a chtějí být maminkami, je svým těhotenstvím překvapena a musí se s ním určitým způsobem vypořádat. Takže taková situace právě nastala, došlo ke smíření se s daným stavem a co dál …? Nastává období plné otázek, pocitů a projevů, na které je dobré znát odpověď.
Příprava před otěhotněním
Plánované těhotenství je sice skvělá myšlenka, ale víme, jak to ve skutečném životě chodí. Málokterá budoucí maminka si připouští, jak je pro vývoj plodu a zdraví miminka důležitá doba před otěhotněním. Když ovšem rodičovství se svým partnerem plánuje, dobře ví, že může co nevidět otěhotnět, a proto záleží jen na ní, jak omezí zdravotní rizika, která hrozí jak rodičce, tak plodu.
Jedno nebo dvě?
Pokud se ve vaší rodině vyskytují dvojčata, je možné, že se objeví i u vás.
Dvojvaječná dvojčata vzniknou, když jsou dvě samostatná vajíčka oplozena dvěma samostatnými spermiemi. Jsou 3x častější než jednovaječná. Každé z dvojčat má svou vlastní placentu, mohou být stejného, ale i různého pohlaví a nejsou si podobná o nic víc, než jiní bratři a sestry.
Jednovaječná dvojčata vzniknou z jednoho vajíčka a jedné spermie. Při dělení dojde k rozdělení na dvě samostatné poloviny, z nichž každá se vyvine v identické dítě. Mají společnou placentu, jsou vždy stejného pohlaví, mají stejné fyzické rysy a genetické vybavení.
Přidat nový komentář