Inzerce https://www.lekarna.cz/vanocni-vyprodej/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=vanocni-vyprodej

Jmelí

(PharmDr. Hana Šindelářová | přečteno: 9227x )

Nejsilnější léčivé účinky mají rostliny rostoucí na dubech a topolech. Sbíráme listy a slabé větvičky, a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v březnu a dubnu. Pozor -- bobulky jmelí jsou při vnitřním požití jedovaté!

shutterstock.com

Nejsilnější léčivé účinky mají rostliny rostoucí na dubech a topolech. Sbíráme listy a slabé větvičky, a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v březnu a dubnu. Pozor -- bobulky jmelí jsou při vnitřním požití jedovaté, smíšené s vepřovým sádlem na vazelínu se však mohou použít na omrzliny.

Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jmelí je také vynikajícím prostředkem proti vápenatění cév. Cení se při mrtvici, kdy je potřeba pít tři šálky čaje denně po dobu šesti týdnů, dva šálky po dobu tří týdnů a jeden šálek dva týdny. Každý šálek se pije vždy zpolovice před a zpolovice po snídani, obědě, resp. večeři.

Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Při krvácení z nosu ho můžeme nosem vtáhnout. Jmelí má příznivý účinek i na srdce a krevní oběh a pomáhá v období klimakteria.

Čaj ze jmelí: čajovou lžičku dáme na noc do čtvrt litru studené vody, ráno jen ohřejeme, nejlépe ve vodní lázni.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

77%
23%
Zatím hlasovalo 13 lidí

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Lípa (Tilia)

Lípa je pro většinu Čechů především českým národním stromem, pro sběratele léčivých rostlin zase zdrojem suroviny pro vynikající léčivý čaj...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce