Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Nejsilnější léčivé účinky mají rostliny rostoucí na dubech a topolech. Sbíráme listy a slabé větvičky, a to pouze od začátku října do poloviny prosince a v březnu a dubnu. Pozor -- bobulky jmelí jsou při vnitřním požití jedovaté, smíšené s vepřovým sádlem na vazelínu se však mohou použít na omrzliny.
Jmelí velmi dobře ovlivňuje funkci všech žláz, proto je výborným prostředkem na povzbuzení látkové výměny. Jmelí je také vynikajícím prostředkem proti vápenatění cév. Cení se při mrtvici, kdy je potřeba pít tři šálky čaje denně po dobu šesti týdnů, dva šálky po dobu tří týdnů a jeden šálek dva týdny. Každý šálek se pije vždy zpolovice před a zpolovice po snídani, obědě, resp. večeři.
Čaj ze jmelí se používá také jako prostředek na zastavení krvácení. Při krvácení z nosu ho můžeme nosem vtáhnout. Jmelí má příznivý účinek i na srdce a krevní oběh a pomáhá v období klimakteria.
Čaj ze jmelí: čajovou lžičku dáme na noc do čtvrt litru studené vody, ráno jen ohřejeme, nejlépe ve vodní lázni.
Přidat nový komentář