Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
(Plantago lanceolata L.)
Příprava čaje
1 čajovou lžičku nařezaných usušených jitrocelových listů dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. To vše několikrát denně.
Užívaná část
List (Folium plantaginis) |
Sběr a úprava
List sbíráme od června do srpna, ještě před tím, než rostlina začne kvést. Listy se snadno při sušení zapaří a pak ztmavnou, proto sušíme nejlépe v tenké vrstvě, na slunci. Vzhledem k nebezpečí zapaření nesbíráme po dešti a po ranní rose. Uchováváme ve větrané nádobě. Správná barva sušeného jitrocele je zelená. Ztmavlé a zčernalé listy jsou však bez účinku.
Jak vypadá
Vytrvalá bylina, s růžicí přízemních listů. Listy jsou kopinaté, na okrajích nezřetelně zoubkované, žilnatina má 7-5 nápadných, podélných nervů. Z přízemní růžice vyrůstá několik vysokých stvolů, které nesou květy. Ty jsou uspořádané to krátkých klasů. V době květu vyrůstají z klásku. Kvete od jara do podzime.
Kde se rostlina vyskytuje
Jako plevelnou rostlinu ji najdeme ho na polích, u cest, v příkopech, na loukách.
Co jitrocelové listy obsahují
Hlavní obsahovou složkou jsou slizové látky, xantofyl, vitamín C, rostlinná antibiotika.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Jitrocel má již od středověku pověst všeléku. Jeho čerstvá šťáva se používala zevně "na rány", tedy k vyčištění, zbavení hnisu a případně také k zástavě krvácení (Řekněte mi matičko, co že rány svírá, po čem člověk těžce raněn, přece neumírá.).
Dnes: Používá se jak vnitřně - nejčastěji ve formě čaje (nálevu) nebo jitrocelového sirupu, tak zevně.
Vnitřně: List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích, které jsou spojeny s kašlem nebo se silným zahleněním, k usnadnění odkašlávání a uvolnění hlenů.
Rovněž upravuje potíže trávení spojené se zácpou. Jitrocel je doporučován i při chorobách dvanácterníku, žaludečních vředech a špatně fungujícím trávení.
Semeno jitrocele snižuje hladinu krevního cukru, léčí játra a žaludek a mírně upravuje peristaltiku tlustého střeva, čili působí mírně projímavě.
Zevně: Velmi známé je používání obkladů z čerstvých rozmačkaných listů nebo šťávy z čerstvých listů na nejrůznější oděrky, spáleniny a na otoky po bodnutí hmyzem. List jitrocele se uplatní i v kosmetice, jako složka pleťové voda.
Pozn: Je obsažen v celé čadě čajů v kombinaci s jinými rostlinami - mateřídouškou, proskurníkem, podbělem nebo lékořicí, ale není od věci si připravit čaj ze samotného jitrocele.
Přidat nový komentář