Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Jitrocel kopinatý

(MUDr. Miroslava Kolínková | přečteno: 12773x )

Vytrvalá bylina, s růžicí přízemních listů. Listy jsou kopinaté, na okrajích nezřetelně zoubkované, žilnatina má 7-5 nápadných, podélných nervů.

(Plantago lanceolata L.)



Příprava čaje

1 čajovou lžičku nařezaných usušených jitrocelových listů dáme do šálku a zalijeme vařící vodou. To vše několikrát denně.

Užívaná část

list List    (Folium plantaginis)

Sběr a úprava

List sbíráme od června do srpna, ještě před tím, než rostlina začne kvést. Listy se snadno při sušení zapaří a pak ztmavnou, proto sušíme nejlépe v tenké vrstvě, na slunci. Vzhledem k nebezpečí zapaření nesbíráme po dešti a po ranní rose. Uchováváme ve větrané nádobě. Správná barva sušeného jitrocele je zelená. Ztmavlé a zčernalé listy jsou však bez účinku.

Jitrocel kopinatý

Jak vypadá

Vytrvalá bylina, s růžicí přízemních listů. Listy jsou kopinaté, na okrajích nezřetelně zoubkované, žilnatina má 7-5 nápadných, podélných nervů. Z přízemní růžice vyrůstá několik vysokých stvolů, které nesou květy. Ty jsou uspořádané to krátkých klasů. V době květu vyrůstají z klásku. Kvete od jara do podzime.

Kde se rostlina vyskytuje

Jako plevelnou rostlinu ji najdeme ho na polích, u cest, v příkopech, na loukách.

Co jitrocelové listy obsahují

Hlavní obsahovou složkou jsou slizové látky, xantofyl, vitamín C, rostlinná antibiotika.

Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně

Dříve: Jitrocel má již od středověku pověst všeléku. Jeho čerstvá šťáva se používala zevně "na rány", tedy k vyčištění, zbavení hnisu a případně také k zástavě krvácení (Řekněte mi matičko, co že rány svírá, po čem člověk těžce raněn, přece neumírá.).

Dnes: Používá se jak vnitřně - nejčastěji ve formě čaje (nálevu) nebo jitrocelového sirupu, tak zevně.

Vnitřně: List jitrocele má významné protizánětlivé a čistící účinky, působí při nachlazení a zánětech horních cest dýchacích, které jsou spojeny s kašlem nebo se silným zahleněním, k usnadnění odkašlávání a uvolnění hlenů.

Rovněž upravuje potíže trávení spojené se zácpou. Jitrocel je doporučován i při chorobách dvanácterníku, žaludečních vředech a špatně fungujícím trávení.
Semeno jitrocele snižuje hladinu krevního cukru, léčí játra a žaludek a mírně upravuje peristaltiku tlustého střeva, čili působí mírně projímavě.

Zevně: Velmi známé je používání obkladů z čerstvých rozmačkaných listů nebo šťávy z čerstvých listů na nejrůznější oděrky, spáleniny a na otoky po bodnutí hmyzem. List jitrocele se uplatní i v kosmetice, jako složka pleťové voda.

Pozn: Je obsažen v celé čadě čajů v kombinaci s jinými rostlinami - mateřídouškou, proskurníkem, podbělem nebo lékořicí, ale není od věci si připravit čaj ze samotného jitrocele.

Foto: http://rostliny.prirodou.cz

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Vrba bílá

Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.

Echinacea

Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...

Ženšen neboli všehoj ženšenový

K nejznámějším exotickým bylinám patří ženšen, původem z Číny. V překladu ženšen znamená "síla země v podobě člověka". Tvar kořene totiž připomíná lidské tělo.

Jitrocel kopinatý

Pro období podzimu jsou typická onemocnění horních cest dýchacích provázená kašlem, někdy i zvýšenou teplotou. I když existuje léků na kašel celá řada, mnozí z nás sáhnou po osvědčené medicíně našich babiček - jitrocelovém sirupu.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce