Také míváte někdy potíže s trávením a pravidelným vyprazdňováním? Trpíte zácpou? Nejste sami. V současné populaci je to běžný jev.
Zácpa? Psyllium ráno a večer!
Také míváte někdy potíže s trávením a pravidelným vyprazdňováním? Trpíte zácpou? Nejste sami. V současné populaci je to běžný jev, neduh způsobený špatnými stravovacími návyky, sedavým zaměstnáním a nedostatkem pohybu. Z hlediska stravy je příčinou zejména nízký obsah nestravitelných látek v potravě, vlákniny. Vláknina zajišťuje totiž bezproblémovou činnost střev, odstraňuje zácpu a působí proti nadýmání.
Bohužel strava dnešního člověka je často na tuto složku chudá. Možností, jak si pomoci, je více. Jedním z vhodných přírodních pomocníků jsou semena jitrocele indického neboli psyllium.
Jak to funguje?
Semena jitrocele indického (Plantago psyllium) z čeledi Jitrocelovitých obsahují rozpustnou vlákninu ve formě slizu. Ta v trávicím traktu po požití nabobtná obsaženou vodou a zvětší svůj objem. Na vyšší objem náplně reagují střeva zvýšeným pohybem (motilitou), dojde k urychlení a usnadnění průchodu potravy. Opakované užívání obvykle příznivě ovlivňuje stolici co do množství, konzistence a frekvence.
Semena jitrocele indického pomáhají i proti vzniku hemeroidů, vychlípenin tlustého střeva (divertiklů) a rakoviny tlustého střeva. Mohou také snižovat hladinu cholesterolu.
Kde se vláknina nejvíce vyskytuje?
Běžným a nejdostupnějším zdrojem vlákniny je ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, obilné vločky a otruby. Naopak chudé na vlákninu je maso, mléčné výrobky a cukrovinky. Psyllium je vhodným doplňkem, schopným nahradit chybějící vlákninu v potravě.
Mám dostatek vlákniny ve stravě?
Dostatečný přísun vlákniny v potravě se projevuje pravidelnou stolicí, nedochází k trávícím obtížím a nadýmání. Pokud tomu tak není, nemusí být příčina jen v nedostatku nestravitelných látek v potravě. Problém může mít příčinu např. v nedostatku pohybu, malém přívodu tekutin, nebo i v probíhající nemoci. Pokud tedy nedojde během užívání semen jitrocele indického k žádoucí úpravě stavu, je vhodná odborná pomoc u lékaře.
Možná rizika užívání psyllia
Nejdůležitější je při užívání psyllia dostatečný přívod tekutin, na každých 5 gramů by měla připadnout jedna sklenice vody. Jinak hrozí naopak zácpa až zneprůchodnění trávícího traktu. Psyllium není vhodné pro malé děti. Semena se užívají v celku, nerozžvýkávají se a nedrtí (pokud jsou v přípravku již rozdrcená, užijí se tak jak jsou). Nejsou vhodná při organických poruchách trávícího ústrojí.
Aby nedošlo k ovlivnění vstřebávání léků a důležitých látek z potravy, užíváme psyllium asi 45 minut po lécích či jídle. V případě pochyb ohledně užívání se poraďte se svým lékárníkem nebo lékařem. U některých osob může vyvolat alergickou reakci.
Na co ho mohu použít?
Zácpa, úprava stolice – psyllium můžeme užít ráno či večer. Jednu nebo dvě čajové lžičky rozmícháme v tekutině a spolkneme. Dostatečně zapijeme. Obvykle dojde po dvou nebo třech dnech k žádoucímu účinku. Denní dávku lze potom snížit na jednu lžičku.
Průjem – užíváme stejně jako při zácpě. Psyllium naváže přebytečnou tekutinu a tím dojde k úpravě průjmu.
Snížení hladiny cholesterolu – obsažená vláknina zamezí vstřebání a zvýší vylučování cholesterolu z organismu. Dávkování je stejné jako u zácpy.
Přidat nový komentář