ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Lidé, kteří byli vystaveni přijmu potravy, která byla kontaminována některými mikroorganismy (např. H.pylori -- bakterie způsobující žaludeční vředy) jsou pravděpodobně vystaveni nižšímu riziku vzniku astma a senné rýmy, jak vyplývá z nové studie.
Závěry této studie, jsou kontroverzním názorem v debatě v tzv. "hygienické hypotéze", která tvrdí, že pokles dětských infekcí díky očkování a lepší hygieně je vykoupen nárůstem alergických onemocnění jako je astma.
V této studii italští lékaři porovnali skupinu 240 zdravých vojenských letců katedů se skupinou 240 vojenských letců kadetů s projevy alergie.
Vědci přišli na to, že u těch jedinců, kteří byli vystaveni mikroorganismům jako H.pylori, hepatitis A (způsobující nemoc špinavých rukou -- žloutenka typu A) a toxoplazmoza gondií (zdrojem infekce jsou parazité vyskytující se v kočičích výkalech) je nižší výskyt alergických dýchacích nemocí -- astma a senná rýma. Měně než 1% mužů, kteří byli vystaveni kontaktu s 2-3 bakteriemi trpí na astma a okolo 7 % trpí sennou rýmou. Naproti tomu u skupiny bez tohoto kontaktu je výskyt astma 5% a senné rýmy 16%.
Závěry studie naznačují, že tyto mikroorganismy mohou ochranný vliv, tvrdí prof. Matricardi.
Naproti tomu vědci došli k závěru, že kontakt s kapénkovými infekcemi (např. Zarděnky, neštovice) nemají jakýkoli vliv na vznik alergií.
K určení kontaktu s mikroorganismy vědci použili testy na zjištění krevních protilátek.
N závěr prof.Matricardi napsal, že je nutné dbát na eliminaci infekčních rizik nicméně současně znát jak bezpečně trénovat náš organismus ve smyslu vzniku ochrany před alergiemi.
British Medical Journal 2000, 320,412-417