Odborníci v oblasti výživy často pracují s termíny „zdravá výživa“, „správná výživa“, příp. „vyvážená a pestrá strava“. Laik však často neví, co si pod těmito pojmy má vlastně představit. Pokusme se tedy tyto termíny blíže vyjasnit a podívat se na naší výživu z úhlu současných znalostí o výživě a složení potravin.
Krátké dny a málo světla, nedostatek slunce a pobytu venku, nechuť cokoli podnikat. To vše je typické pro zimní měsíce. Někteří lidé v tomto období mívají horší náladu než obvykle. Řešením se pak velice často stává přejídání. Jídlo totiž většině lidí zlepšuje náladu. Proč to tak je?
Lékaři již dlouho vědí, že zimní měsíce s nedostatkem světla špatně působí na citlivější jedince. Ovlivňují zejména hladinu serotoninu, o kterému se hovoří jako o hormonu dobré nálady. Pokud je ho málo, přichází smutek a špatná nálada. V horším případě může jít přímo o takzvanou sezónní afektivní poruchou (SAD). Projevuje se depresemi, zpomalením, nechutí k práci a životu vůbec. Lidé trpící SAD mají v období deprese nižší hladiny serotoninu a vyšší hladiny melatoninu (hormon spánku).
Nedostatek serotoninu, který výrazně ovlivňuje stav psychiky, se podle nedávných výzkumů projevuje i na stravování. Lidé, kteří ho mají málo, mají pak tendenci více jíst. Serotonin má totiž vliv i na další hormon – inzulín, který o do značné míry rozhoduje o tom, kdy budeme mít hlad a kolik jídla sníme. A u mnoha lidí pak platí rovnice: čím méně serotoninu, čím horší nálada, tím větší potřeba jíst. Zahánět smutek jídlem – pokud tedy nejde o výjimečné situaci - je ale samozřejmě nerozumné.
„Jestliže tedy podlehnete přejídání bramborovým salátem, řízky a vánočním cukrovím na dva sváteční dny, nemusíte si dělat hlavu. Jestliže se ale ručička na váze během zimy každoročně posune o dva kilogramy, které na jaře nezhubnete, zamyslete se nad příčinou a pokuste se s tím něco udělat,“ říká Iva Málková, odbornice na hubnutí ze společnosti ISTOB (Stop obezitě).
Obezitologové kupříkladu upozorňují, že právě v zimních měsících mají lidé, kteří se rozhodli zhubnout, velké potíže svá předsevzetí dodržet. Někdy dokonce pomáhá užívání antidepresiv, tedy léků, kteří mají pozitivní vliv na hladinu serotoninu. Dalším řešením – a to nejen pro lidi, kteří ztrácí vůli hubnout, ale i pro ty kteří mají psychické potíže je nahradit chybějící denní světlo. To lze například pomocí speciálních lamp. Do jisté míry ale pomáhá i obyčejný pobyt venku, zvláště pak ale na horách, kde je světla více, protože se odráží od sněhu.
Přidat nový komentář