Jídlo u stánku na koupališti, svačina uchovávaná celý den v rozpáleném autě, strava na dovolené, ale i přílišné množství přechlazených sladkých nápojů. To jsou nejčastější důvody, proč v létě míváme častěji průjem. Jak mu předcházet a jak ho rychle vyléčit, to vám poradí MUDr. Marek Beneš, gastroenterolog z IKEM Praha.
Průjem může mít několik příčin – infekční průjem je způsoben viry či bakteriemi, které poškodí střevní buňky a tak sliznice tlustého a tenkého střeva produkuje více tekutiny. Na vině mohou být také některé druhy potravin, které působí jakési „nasávání“ vody ze střevní sliznice – klasickým příkladem jsou průjmy po sladkých žvýkačkách. Dalším typem jsou toxické průjmy způsobené toxiny ve stravě. Je však mnoho dalších příčin a mechanizmů vzniku průjmu.
Průjem není jen obtěžující záležitost, ale může způsobit i mnohé zdravotní komplikace. „Při průjmu dochází velmi často k rychlejší dehydrataci organismu a ztrátě důležitých minerálů, například draslíku, kterou jsou ohroženi zejména starší lidé a malé děti, závažnější je také v případě těhotných žen. Proto je potřeba při průjmech hlídat dostatečný příjem tekutin - u dospělého jsou to až 4 litry tekutin denně - a doplňovat minerály. Nejlepší prevencí průjmů je dodržování základních hygienických pravidel nejen u malých dětí a v letních měsících se vyhýbat občerstvení, nápojům nebo zmrzlině, u kterých nemáte jistotu čerstvosti a nezávadnosti,“ říká MUDr. Beneš.
Čtěte také: Průjem může způsobit mozkovou mrtvici
I z důvodů rychlé dehydratace je průjem u dětí závažnějším problémem, než u dospělých. „Průjem dítě odvodní, proto doporučuji rodičům, aby v případě průjmu šli s dětmi mladšími tří let raději k lékaři. Ten zhodnotí stav malého pacienta a doporučí vhodnou léčbu zaměřenou zejména na hydrataci,“ radí lékař. Rada zajít k lékaři platí také v případě, pokud trvá průjem delší dobu. „Doba pro samoléčbu průjmů se udává přibližně 7 dní. V případě, že se ve stolici objevily nějaké varovné příznaky, například krev, neváhejte navštívit lékaře. Včasnou návštěvou lze urychlit nejen diagnostiku, ale i stanovit vhodnou léčbu v případě, že by se jednalo o nějaké závažné onemocnění,“ upozorňuje lékař a dodává: „Někteří lidé trpí chronickým průjmem, který trvá déle než 2-4 týdny a nezabírají na něj běžně používané protiprůjmové léky. Většinou může signalizovat nějaké závažné onemocnění, například Cronovu chorobu nebo rakovinu tlustého střeva. S chronickým průjmem se také potýkají lidé po operaci žaludku, střeva nebo žlučníku. V některých případech jsou na vině léky, například užívání antibiotik, nebo nadměrné používání projímadel, které poškodí přirozený proces trávení. Pacienta, kterého trápí dlouhodobý průjem, je nutné důkladně vyšetřit, stanovit přesnou diagnózu a zvolit individuální terapii.“ Jak ale lékař upozorňuje, přehlédnout nesmíme ani varovný signál v podobě krve ve stolici. „Krev ve stolici může být signálem hned několika onemocnění. Pak je jistě vhodné navštívit praktického lékaře, který by vás měl odeslat na kolonoskopické vyšetření střeva ke gastroenterologovi. Na základě tohoto vyšetření je možné zjistit přesnou příčinu krvácení a v první řadě vyloučit nádor tlustého střeva.“
Faraonova pomsta se vám může vyhnout
Jsou ale situace, kdy s průjmem vyloženě počítáme – například dovolená v Egyptě. Opravdu se mu ale nejde vyhnout? „ Pokud cestujete do těchto exotických zemí, zaměřil bych se zejména na pitný režim a používání pouze balené vody, která by měla být po otevření rychle spotřebována, aby nedošlo k její kontaminaci nebezpečnými bakteriemi. Veškeré ovoce a zeleninu doporučuji před jejich konzumací omýt balenou vodou a oloupat. Pokud je to možné, vyhýbejte se konzumaci ovoce a zeleniny bez slupky. Střevní potíže vám mohou způsobit i místní jídla, na která není naše trávení zvyklé. Proto bych vám doporučil opatrně vybírat restaurace a místa, kde budete jíst,“ varuje MUDr. Beneš.
Čtěte také: Klíč k určování letních průjmů
Nejčastějšími příčinami cestovatelského průjmu je zejména kontaminovaná voda a led, kontaminované potraviny, tedy neoloupané ovoce, syrové a málo tepelně upravené maso, syrová zelenina, nepasterizované mléčné výrobky. Příčina tohoto typu průjmu může být stejně jako u ostatních průjmů infekční nebo neinfekční povahy. Mezi neinfekční příčiny patří například vypití většího množství sladkých a přechlazených nápojů či místních minerálních vod, nezvykle kořeněná strava, některé druhy ovoce, nadbytek oleje používaný v některých kuchyních či psychický stres spojený s cestováním. Mezi infekční příčiny pak ve většině případů patří bakterie, dále paraziti a viry.
Alternativní léčba: Trávení podpoří čaj z měsíčku zahradního.
Čtěte také: Tropy jsou pro malé děti zbytečný risk
Jak vy bojujete s průjmem na dovolené? Umíte se před ním chránit - napište nám v diskusi nebo na mail [email protected].
Přidat nový komentář