Také si myslíte, že když darujete krev, je určena jen k transfúzi? Darovaná krev je ale základním zdrojem pro přípravu celé řady léčiv například pro hemofiliky, pacienty se srážlivostí krve, nemocné s leukémií...
Transfuze nejčastěji potřebují lidé po velkých úrazech – například po autonehodách. Dostávají je ale i pacienti se sníženou krvetvorbou způsobenou např. rakovinou nebo krevní chorobou. Používají se také k úhradě krevních ztrát při chirurgických zákrocích, jako jsou kardiovaskulární a ortopedické operaci. Ostatní krev je zpracována dál a pomáhá jako lék pacientům s hemofilií, poruchami srážlivosti krve, leukémií a dalšími chorobami.
Co se stane s darovanou krví?
„Darovanou krev po odběru rozdělujeme na jednotlivé složky – červené krvinky, krevní destičky a plazmu, které mohou pomoci různým pacientům. Každý odběr krve je před použitím samozřejmě pečlivě testován. Před podáním transfuze pacientovi vybíráme nejvhodnější přípravek a jeho vhodnost testujeme předtransfuzním vyšetřením,“ vysvětluje MUDr. Vít Řeháček, předseda Společnosti pro transfuzní lékařství ČSL JEP, a dodává: „Doba použitelnosti vyrobených přípravků je různá, například krevní destičky je možné použít pouze 5 dní. Dobrá spolupráce transfuzních oddělení a dárců krve je proto velmi důležitá.“
Jednotlivé složky krve lze darovat i odděleně. Specializované přístroje, separátory krve, odeberou jen požadovanou část krve a zbylé krevní složky navrátí dárci zpět. Pokud darujete plnou krev, oddělují se jednotlivé krevní složky pomocí speciálních odstředivek až po odběru. Oddělené složky a součásti se po odebrání nedostávají do kontaktu s vnějším prostředím, tedy ani se vzduchem. Tímto uzavřeným systémem zpracovávání krve je zaručena maximální bezpečnost pro budoucí příjemce.
Z krve se vyrábějí i takzvané krevní deriváty určené hlavně pacientům se vzácnými nemocemi. „Například pro léčbu nesnášenlivosti způsobené RhD antigenem u RhD negativních matek a jejich ještě nenarozených dětí se používá anti-D globulin, který dokáže ve velkém množství případů životy těchto dětí zachránit,“ poukazuje na konkrétní příklad MUDr. Daniela Dušková z Fakultního transfuzního oddělení Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Tento lék pomáhá regulovat tvorbu pro dítě nebezpečných protilátek v těle matky. Podobně jako řada jiných léčiv se vyrábí z lidské plazmy.
Odběrných míst pro darování plné krve je v ČR téměř 80 – většina lidí je má do 10 kilometrů od svého bydliště.
Co by měl vědět každý dárce krve
Před tím, než se vydáte darovat krev, měli byste vědět, že na vaší odpovědnosti závisí zdraví a někdy i život nemocných. Je samozřejmé, že dárcovství musíte odložit, pokud máte chřipku nebo jinou nemoc. Ale i rýma, nebo to, že si vezmete prášek na bolest zubu nebo hlavy, může mít pro pacienta s leukémií či po kardiochirurgickém zákroku závažné následky.
Čtěte také: Krev by neměli dávat lidé s oparem a tetováním
Běžný krevní obraz totiž nachlazení a léky neodhalí. Je to tedy jen za zodpovědnosti dárce, že v případě obtíží na odběrné místo nezamíří. A pozor na to – jestliže byste věděli o tom, že jste nemocní a krev byste přes to darovat šli, můžete se dopouštět protiprávního jednání a být stíháni za ublížení na zdraví.
Na druhou stranu – pokud užíváte hormonální antikoncepci či doplňky stravy s vitamíny, bát se nemusíte.
Byli jste už darovat krev? Na Vaše příspěvky čekáme v diskusi nebo na mailu [email protected].
Přidat nový komentář