Echinacea je rostlina domácí na prériích Severní Ameriky, ale dá se vypěstovat i u nás. Odpradávna ji používaly k léčbě staré indiánské kultury a daly jí jméno sluneční klobouk...
(Sorbus aucuparia L.)
Příprava čaje
1 čajová lžička rozmělněných plodů na šálek (200 ml) horké vody. Pijeme 2 krát až 3 krát denně.
Užívaná část
Plod (Fructus sorbi aucupariae) |
Sběr a sušení
V době zralosti, tj. v září sbíráme plody - známé jeřabiny. Správnou dobu určíme podle toho, že jeřabiny mají svou krásnou oranžovou barvu. Sušíme je na vzdušném místě, dosušujeme na slunci.
Jak vypadá
Jeřáb ptačí je známý strom. Má lichozpeřené 4-9 jařmé listy. Drobné bílé květy vytvářejí bohatá květenství. Plody jsou malvice - jeřabiny. Mají zpočátku zelenou barvu, v době zralosti jsou oranžové a na stromech doslova svítí. Kvete v období května a června.
Kde se rostlina vyskytuje
Jeřáb můžeme najít v alejích, podél cest, v parcích, na okrajích světlých lesů. Jedná se o poměrně rozšířený strom.
Co jeřabiny obsahují
V plodech je hodně tříslovin, organických kyselin a vitamínu C. Dále jsou to cukry, flavonoidy, karoteny a další.
Jaké jsou účinky a jak se používá v tradiční medicíně
Dříve: Středověk využíval jeřabiny při léčbě onemocnění jater, ledvin, otoků a jako projímadlo. Připravovaly se z něj nápoje, marmelády, likéry.
Dnes: Plody jeřábu lze použít vnitřně.
Vnitřně: Droga zvyšuje vylučování moči, čehož můžeme použít při zánětech močových cest, při močových kaméncích a dně. Velmi dobře působí při zánětech horních cest dýchacích a nemocích z nachlazení. Povzbuzuje činnost střev a vylučování žluči. Zároveň, tím, že normalizují činnost střev, pomáhají jak při průjmu (účinek zvyšují třísloviny, které zabraňují vstřebávání toxických látek), tak při zácpě (zlepšuje a urychluje střevní peristaltiku). Syrové plody mají projímavý účinek. Svým obsahem vitamínu C jsou srovnatelné se šípky.
Na co si dát pozor
Požití nadměrných dávek může působit toxicky! V semenech a listech se nachází glykosid amygdalin, který se štěpí na jedovatý kyanovodík! Denní dávka plodů je asi 1,5 g.
Pozn.: Jeřabiny se zpracovávají na kompoty, marmelády, likéry a pod. Po tepelném zpracování nebo usušení ztrácejí projímavý účinek.
Přidat nový komentář