LDL-aferéza je přístrojová léčebná metoda, která umožňuje selektivní odstranění cholesterolu z krve pacienta. Je v současné době nejúčinnější a přitom bezpečnou metodou léčby zvýšené koncentrace cholesterolu v krvi - hypercholesterolémie.
Uvedená fakta ukázal průzkum „Mládež a drogy, Brno 2011“ neziskové organizace A Kluby ČR. Důležitou otázkou v dotazníku bylo „Jak jste se k první návykové látce nebo hazardní hře dostali?“ Jedenašedesát procent dětí odpovědělo, že jim ji nabídl kamarád. 21 procent uvádí, že jim byla návyková látka nabídnuta někým z rodiny. Až 26 procent dětí se nejčastěji setkává s drogou na ulici.
Pro vznik závislosti je ale nejdůležitější pravidelné užívání návykové látky. V dotazníku bylo za pravidelné užívání považováno, že si ji dopřejí jednou týdně alespoň po dva měsíce. K pravidelnému užívání se přihlásilo téměř 30 procent mladistvých. Ve skupině dětí od 11 do 15 let to bylo 19,5 procenta a s narůstajícím věkem se tyto hodnoty jen zvyšují.
Za nejčastěji užívaný alkohol dospívající označili pivo (49,3 procent) dále pak víno (26 procent) a v těsném závěsu tvrdý alkohol (24,6 procent). Žáci brněnských škol nejčastěji zajdou na 1 -3 piva, jak uvedlo 63 procent z nich, jedenkrát týdně, popřípadě si až 42 procent dá 2 deci vína.
K pravidelnému kouření cigaret se přihlásilo 29 procent dětí. Nejběžnějším množstvím je 1-3 cigarety denně. Ke kouření marihuany se pak přiznalo 9,5 procent studentů, 57 procent z nich kouří marihuanu jednou týdně.
Podle vedoucí Terapeutického centra Rokycanova, Mgr. Tereza Janačíkové - Novákové, DiS., není až tak překvapující zvědavost mladistvých a jejich ojedinělý kontakt s návykovou látkou. „Alarmující je pravidelné užívání alkoholu a cigaret. V dětech to vzbuzuje mylný pocit, že tyto drogy jsou přirozenou součástí života. Toto chování pak může vést k následným problémům se závislostí jak na alkoholu, tak na ostatních návykových látkách, včetně gamblerství,“ uvedla.
Se závislostí na automatech můžete skončit v nemocnici. Víc se dočtete zde.
Průzkum také hledal odpověď na otázku, kam by se dítě obrátilo o pomoc, pokud by ji potřebovalo. Asi 45 procent volilo odbornou pomoc a 21 procent by to zkusilo vyřešit samostatně. „Zvláštní je, že pouze 9 procent dětí by se s žádostí o pomoc obrátilo na své rodiče“ uvádí Mgr. Janačíková-Nováková a dodává: „linky důvěry a anonymní chatové poradenství jsou samozřejmě dobrou volbou v řešení problému, ale i přesto by měl rodič stát jako první v podpoře a pochopení problému dítěte. I když se jedná o závislost.“
Cílem průzkumu, jehož anonymní dotazníky vyplnilo 1939 studentů, bylo zjistit stav zneužívání návykových látek na základních a středních školách v Brně. Do projektu se zapojilo 20 brněnských škol.
Kde vám pomohou?
Máte-li potíže se závislostí svého dítěte na alkoholu, můžete se obrátit na A Kluby ČR. Kromě osobní podpory nabízejí i internetové on-line poradenství na www.akluby.cz.
Přidat nový komentář