Mléko sice obsahuje látky, které mají tendenci zvyšovat hladinu cholesterolu v krvi, ale zároveň je plné látek, které natolik podporují zdravý růst, imunitu, léčí záněty a dokonce startují hubnutí. Právě proto je doporučení odborníků jasné: mléko a máslo nezavrhujte, ale najděte jim pevné místo ve vašem jídelníčku.
Důvodů, proč pít mléko a jíst mléčné výrobky je hned několik:
- Mléčný tuk slouží jako zdroj energie.
- Obsahuje je v tuku rozpustné vitamíny
- Je velmi dobře stravitelné.
- Obsahuje mastné kyseliny, které se dobře vstřebávají, některé dokonce podporují zvýšení energetického výdeje, tedy i hubnutí.
- Byl prokázán protizánětlivý účinek mléka a mléčných výrobků, a to dokonce i při vnějším použití, tedy například formou obkladů.
- Obsahuje lecitin, který má příznivý vliv na nervový systém, povzbuzuje mozkovou činnost, působí jako prevence onemocnění jater.
Mastné kyseliny a jejich vliv na zdraví
Nasycené mastné kyseliny (kyselina palmitová, myristová, laurové) tvoří 44,8 % z celkového obsahu mastných kyselin v mléčném tuku. Nadměrná konzumace těchto kyselin (zejména kyseliny palmitové a kristové), vede ke zvýšení hladiny celkového a „špatného“ cholesterolu. Kladně ovlivňuje ale i hladinu „dobrého“ cholesterolu.
Klinické studie: mléko je prevencí cukrovky
O kladném vlivu mléka na zdraví člověka svědčí i výsledky několika klinických studií. „Ty potvrdily, že stačí vyměnit vysokotučné mléčné výrobky na nízkotučné, pak dokážou lehce snížit obsah cholesterolu v krvi. V odborných studiích se o mastných kyselinách mluví i v souvislosti s hubnutím. Některé z nich (ty se středním řetězcem), zvyšují energetický výdeje, tedy startují hubnutí.
Obsah vápníku zase zaručuje silné kosti a zuby. „Proto by mělo dítě mít dostatek mléčných výrobků ideálně až do doby, kdy přestane růst. Co v dětství tělu nedodáme, to prostě nemá. Proto nahraďte méně oblíbené nebo odmítané druhy mléčných výrobků jinými. Hledejte finty, jak dětem podat zakysané výrobky, sýry, jogurty,“ upozorňuje Hlavatá.
Nízkotučné výrobky jsou dokonce i prevencí vzniku diabetu 2. typu. Je v nich řada bioaktivních látek (vápník, syrovátka), které pomáhají snižovat krevní tlak a mají pozitivní vliv na tělesnou hmotnost,“ říká PhDr. Karolina Hlavatá z pražského Endokrinologického ústavu. Existují důkazy o tom, že pravidelná konzumace mléka a mléčných výrobků posiluje imunitu, snižuje hladinu krevního tlaku a riziko kornatění tepen. „Podle vědců mléko a mléčné výrobky dovedou snížit riziko kardiovaskulárních chorob až o 72 procent,“ upozorňuje PhDr. Hlavatá. Podle ní se nikdy nepotvrdilo, že by mléko zahleňovalo, jak se mezi lidmi traduje.
Někteří se bojí pít mléko, protože v něm prý je velké množství růstových hormonů skotu. „I to je jen pověra. I kdyby tam hormony byly, pak člověku vůbec neubližují. Člověk nemá receptory na hormony skotu,“
Cholesterol není jen škodlivý
Mnoho lidí vynechává mléko a mléčné výrobky ze strachu, že mu zvednou cholesterol. „I cholesterol je pro lidské tělo nepostradatelný. Je důležitou složkou buněčných membrán. Vznikají z něj některé hormony – pohlavní, kortikosteroidy. Bez cholesterolu by nebyl vitamín D, nutný pro správné vstřebávání a využití vápníku a fosforu. Je také nezbytný pro tvorbu žlučových kyselin, nutných pro trávení tuků. Významnou roli má hlavně v dětském věku – bez něj se organismus nemůže dobře vyvíjet,“ říká Karolina Hlavatá.
Zdravá snídaně: chleba s máslem
I když se snažíte jíst zdravě, neodepírejte si k snídani klasický chleba s máslem. „Tím tělu dodáte asi 5 – 10 mg cholesterolu z doporučené denní dávky 300 mg. Uznejte, že to opravdu není moc. Jestli byste se měli v něčem hlídat, tak to je v některých rostlinných tucích, které se používají jako náhražka mléčného tuku v potravinách. Například palmový olej a kokosový tuk jsou ideální pro průmyslové zpracování a jsou levné. Obsahují ale víc cholesterolu, než mléčný tuk. Osobně se jim vyhýbám – ve snaze snížit příjem cholesterolu je lepší vynechat paštiky nebo uzeniny,“ vysvětluje PhDr. Hlavatá.
Tukům se můžete vyhnout tím, že si budete vybírat nízkotučné výrobky. „Tuk v mléce a výrobních z něj jim dodává chuť. I proto se může stát, že jsou ty odtučněné i „ošizené“. Pravdou ale je, že pokud porovnáte mléko plnotučné a odtučněné, pak se liší nikoli výživovými hodnotami, ale jen obsahem tuku,“ uzavírá PhDr. Hlavatá.
Přidat nový komentář