Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Ječné zrno (hordeolum) patří k nejčastějším onemocněním očního víčka. Vzniká ucpáním povrchové mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka. Toto ucpání vyvolá zánět, který má čtyři typické projevy (zčervenání, otok, zteplání, bolest).
Ječné zrno je infekční onemocnění, proto je třeba dbát na důkladnou hygienu, častou výměnu ručníků, nikomu nepůjčujte potřeby osobní hygieny, dekorativní kosmetiku apod. Po kontaktu s osobou postiženou ječným zrnem si bez předchozího umytí rukou nesahejte do očí.
Příčiny ječného zrna:
- Špatná hygiena – dotýkání se očí, mnutí, škrábání, mačkání očí, hlavně neumytýma rukama,
- snížená imunita,
- nedostatek vitamínů a špatná výživa,
- celkové onemocnění organismu – např. cukrovka, rosacea,
- zvýšená námaha očí,
- hormonální změny,
- zanedbání hygieny při manipulaci s kontaktními čočkami a špatná péči o ně,
- komplikace syndromu suchého oka, malá frekvence mrkání
- alergické reakce, kdy dochází k dlouhodobému dráždění oka i očního víčka,
- pobyt v zaprášeném prostředí nebo v příliš klimatizovaných budovách,
- používání nekvalitních líčidel a při nedostatečném odličování.
Čtěte také: Syndrom suchého oka
Projevy ječného zrna
Prvními příznaky vzniku ječného zrna (hordeolum) jsou nepříjemné pocity v oku a jeho okolí. Dotyčného to nutí častěji mrkat, má pocit, že mu do oka něco spadlo a že se toho nemůže zbavit. Dostavují se také pocity bolesti oka, řezání, pálení jsou běžné. Víčko může zrudnout a mírně napuchnout, na místě zánětu se utvoří zarudlá bulka či uzlík plný hnisu často se žlutou čepičkou. Pokud je průběh mírný, během několika málo dní bulka sama praskne, hnis vyteče a ječné zrno se zahojí. Nemoc provázejí pocity nepohodlí a dojem zastřeného vidění.
Čtěte také: Deset tipů pro zdravé oči
Léčba ječného zrna
Ječné zrno velmi často samo „uzraje“, praskne a vymizí. Ječné ani vlčí zrno nikdy nevymačkávejte! Mnohdy pomáhají teplé obklady, které napomohou „zrání“ ječného zrna a vedou ke spontánnímu vyprázdnění. Pokud problémy přetrvávají déle než 14 dní, navštivte lékaře. Léčba nebývá náročná, lékař většinou doporučí antibiotika či kortikoidy (kapky nebo mast), někdy je nutný malý chirurgický zákrok, který uvolní hnisavý obsah ječného zrna. Zákrok se provádí v lokální anestezii a není potřeba hospitalizace. Současně lékař předepíše antibiotika (mast), jež zabrání dalšímu šíření infekce a napomáhá vyléčení zánětu. Ječné zrno může přejít do chronické formy, kdy pod kůží víčka zůstává tvrdá nebolestivá bulka, tu je pak třeba odstranit chirurgicky.
Čtěte také: Očím musíme odlehčit! Oční víčka se operují o 40% více než v minulých letech
Prevence ječného zrna
Ječné zrno není ve většině případů nebezpečné onemocnění a dá se mu vcelku snadno předcházet.
- Dbejte na časté umývání rukou, obličeje, odličování obličeje a správnou péči o pleť.
- Zamezit častému dotýkání očí, protírání apod. Je nutné to hlídat hlavně u dětí a alergiků. Tření očí může být i naučený zlozvyk.
- Pokud nosíte kontaktní čočky, úzkostně dodržujte veškerá hygienická pravidla.
- Při syndromu suchého oka a při alergiích je nutno používat oční kapky, v žádném případě nesmí být prošlé.
- Také kosmetika a make-up používaný na oční partie by měly být co nejkvalitnější a zároveň udržovaný v úzkostlivé čistotě.
Komplikace ječného zrna
K nejčastějším komplikacím patří rozšíření zánětu (zánět slzné žlázy, zánět očnice..), opakované navracení zánětu, dlouhé trvání zrání zrna.
Zdroj: www.webmd.com