Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Ječné zrno (hordeolum) vzniká ucpáním povrchové mazové žlázky na okraji horního či dolního očního víčka. Ucpáním žlázky většinou dojde k hromadění mazu a rozšíření infekce – v místě vzniká nepříjemný a bolestivý zánět. Projevuje se tak, že se na víčku objeví bolestivá bulka, která může dosáhnout opravdu až velikosti zrnka zralého ječmene. Ječné zrno je nejčastější onemocnění očního víčka.
Příčiny vzniku ječného zrna
- Špatná hygiena – dotýkání se očí, mnutí, škrábání, mačkání očí, hlavně neumytýma rukama,
- snížená imunita,
- nedostatek vitamínů a špatná výživa,
- celkové onemocnění organismu – např. cukrovka, rosacea,
- zvýšená námaha očí,
- hormonální změny,
- zanedbání hygieny při manipulaci s kontaktními čočkami a špatná péči o ně,
- komplikace syndromu suchého oka, malá frekvence mrkání
- alergické reakce, kdy dochází k dlouhodobému dráždění oka i očního víčka,
- pobyt v zaprášeném prostředí nebo v příliš klimatizovaných budovách,
- používání nekvalitních líčidel a při nedostatečném odličování.
Čtěte také: Syndrom suchého oka
Projevy ječného zrna
Prvními příznaky vzniku ječného zrna (hordeolum) jsou nepříjemné pocity v oku a jeho okolí. Dotyčného to nutí častěji mrkat, má pocit, že mu do oka něco spadlo a že se toho nemůže zbavit. Dostavují se také pocity bolesti oka, řezání, pálení jsou běžné. Víčko může zrudnout a mírně napuchnout, na místě zánětu se utvoří zarudlá bulka či uzlík plný hnisu často se žlutou čepičkou. Pokud je průběh mírný, během několika málo dní bulka sama praskne, hnis vyteče a ječné zrno se zahojí. Nemoc provázejí pocity nepohodlí a dojem zastřeného vidění.
Ječné vs vlčí zrno
Ječné zrno na víčku lze poměrně snadno zaměnit za stav zvaný chalazion neboli vlčí zrno. Jedná se o chronický zánět, při němž jsou zasaženy celé shluky buněk. Vzniká z podobných důvodů jako ječné zrno a někdy se z něj může i vyvinout. Vlčí zrno zpravidla nebolí, na okraji víčka je ale patrné vyklenutí, a to především, když zkusíme okraj víčka pootočit ven. V některých případech vlčí zrno odezní samo, většinou je ale nutný zákrok lékaře.
Čtěte také: Změna barvy oka u dospělého člověka může být varovným signálem onemocnění
Léčba ječného zrna
Ječné zrno znali už staří Egypťané, kteří se ho pokoušeli léčit především směsí teplé ječné mouky a medu. Na podobnou bázi, tedy tepelné zahřívání, které urychlí „zrání“ a prasknutí, spoléhají i „babské“ rady, jak s ječným zrnem naložit. Ty doporučují třeba nahřátí krupice na pánvi a její zabalení například do kapesníku či přiložení směsi rozmačkaných vařených brambor se žloutkem a trochou mléka.
Pro toho, kdo se raději spoléhá na vědečtější metody a moderní medicínu, má farmacie řešení. Využít totiž lze přípravky na léčbu podrážděných očí s dezinfekční složkou či obvazy namočené do borové vody nebo odvaru z heřmánku. Důležité je nepokoušet se ječné zrno vymáčknout, je totiž vysoce infekční a problém by se mohl jen zhoršovat.
„Jen ve výjimečných případech, kdy bolest ani po pár dnech neustupuje, je potřeba navštívit lékaře, který většinou předepíše mast či kapky s antibiotickými účinky. A pouze velmi zřídka je nutný drobný bezbolestný zákrok při lokálním znecitlivění, kdy lékař zrno nařízne a místo vyčistí,“ říká primářka Urania Tavandzi z oční kliniky Lexum v Ostravě.
Čtěte také: Malý slovníček očních onemocnění
Prevence ječného zrna
Nejlepší variantou v boji s ječným zrnem je ale samozřejmě prevence – tedy aby k němu ani nemuselo dojít. V první řadě je na místě dodržovat hygienu, nesahat si znečištěnýma rukama do oblasti očí. Pozor by měli dávat především nositelé kontaktních čoček, dámy pak zejména při odličování. V rámci aktivní prevence existuje postup zvaný toileta víček, při které se provádí masáže víčkových okrajů speciální oční farmaceutickou kosmetikou - ať už ve formě vodičky (solutio), nebo gelu. Praktické jsou jednorázově balené tampónky napuštěné zmíněným čistícím roztokem. Dá se využít také nahřívací maska na oči, která je až na 90 použití a dá se volně zakoupit v lékárně.
Ječné zrno také rádo využije snížené imunity vašeho těla způsobené nedostatkem spánku, nezdravou stravou, pobytem v prašném prostředí nebo dlouhodobou námahou pro oči třeba sledováním televize či prací u počítače.
Přestože v dnešní době není ječné zrno neřešitelným problémem, není radno ho podcenit, aby se z něj nevyklubal závažnější problém pro vaše oči.
Čtěte také: Šedý zákal - nejčastější mýty a omyly o tomto očním onemocnění
Zánět spojivek a očního víčka
To ostatně platí i pro jiná častá onemocnění očí – záněty spojivek a očního víčka. Také u nich se symptomy velice podobají a koneckonců i příčiny, léčba a prevence se příliš neliší.
„V případě zánětu očního víčka se jedná o poruchu speciálních žláz, které produkují maz sloužící k tomu, aby víčko mohlo hladce klouzat po oku. Obvykle se léčí antibiotickými mastmi, na pocit suchých očí, který zánět může doprovázet, se doporučují oční kapky,“ dodává Urania Tavandzi.
Zánět spojivek patří mezi nejběžnější onemocnění očí. Spojivka je tenká sliznice, která pokrývá celý povrch oka i vnitřní část víček a je protkána sítí tenkých cév. Při jejím poškození se proto silně prokrví a zarudlé oko je hlavním symptomem zánětu spojivek stejně jako zvýšená citlivost na světlo. I na něj platí masti či kapky s dezinfekčními vlastnostmi. Jedná se o velmi infekční onemocnění, proto je i v tomto případě obzvláště nutné dbát na pečlivou hygienu.
Čtěte také: Zánět očí - kdy si poradíte sami a kdy je na čase vyhledat lékaře?