Sítnici si pro zjednodušení lze představit jako tenkou blanku, která je zevnitř v celém rozsahu přiložena ke stěně očního bulbu. Na její vnitřní plochu nasedá sklivec, což je rosolovitá hmota vyplňující větší část vnitřku oka.
Příčinou často bývá porušená funkce mazových žlázek, která je někdy součástí kožních onemocnění víček a obličeje (hlavně Acne rosacea a Dermatitis seborhoica zpravidla spojená se seboroickým chronickým zánětem okrajů víček).
(Podle typu a lokalizace postižené žlázky ve víčku se rozlišuje tzv. hordeolum a chalasion. Jejich projevy jsou ale podobné a pro pacienta nemá toto rozlišení velký význam, proto budou obě formy dále pojednávány společně).
Jak se ječné zrno projevuje?
1) Forma akutní: Otok, zduření, zarudnutí, bolestivost víčka. Postupně se v místě postižené mazové žlázky může objevit na vnější kožní nebo vnitřní spojivkové straně puchýřkovité vyklenutí s pro- svítajícím hnisem. Tudy se může hnis spontánně provalit nebo je šetrným lékařským zákrokem uvolněn (nevymačkávat!) a ječné zrno se začne hojit. Buď se během několika dnů až týdnů vstřebá, nebo přejde do chronické formy.
2) Forma chronická: Nebolestivý tuhý hrbol, zatvrdlina v očním víčku, bez výraznějšího otoku, zarudnutí nebo bolestivosti. Někdy se takto formuje již od počátku, jindy je pokračováním formy akutní.
Jak se ječné zrno léčí?
- Vhodnost léčby závisí na typu a lokalizaci postižené žlázky a dále na stádiu zánětu, proto je dobré poradit se s lékařem. Značné procento se hojí samo a léčbu nevyžaduje.
- Zpočátku jsou doporučovány teplé obklady (jak u akutní, tak i chronické formy) , které někdy mohou urychlit zkapalnění obsahu ječného zrna s následným vytvořením drobného ohraničeného abscesu (přirovnejme k malému měchýřku naplněnému hnisem) případně i vést ke spontánnímu vyprázdnění a vstřebání.
- Po vytvoření abscesu je vhodný drobný chirurgický zákrok-naříznutí a šetrné odstranění zhnisaného obsahu žlázky. Následuje aplikace antibiotické masti několikrát denně do spojivkového vaku.
- U chronických forem přetrvávajících déle než 6-8 týdnů je vhodná malá operace v místním znecitlivění, při které se ječné zrno nařízne několikamilimetrovým řezem a jeho obsah se odstraní.
- Někdy lze použít i injekci speciálního léku ze skupiny kortikoidů přímo do ječného zrna, u nás je tento postup méně častý.
- Při opakujících se ječných zrnech někdy stav zlepší preventivní podávání tetracyklinových antibiotik. V těchto případech se nevyužívá tolik antibiotického efektu léku, ale především jeho vlivu na formování a kvalitu mazu produkovaného mazovými žlázkami.
Prevence
Ve většině případů žádná, někdy podávání tetracyklinu, jak bylo uvedeno výše.
Při současném výskytu predisponujících nemocí jejich léčba často ve spolupráci s kožním lékařem.