Jde o virové onemocnění, které se vyznačuje náhlým začátkem, provázené horečkou schváceností, únavou, bolestmi kloubů a svalů. Stav je provázen zánětem horních cest dýchacích.
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Je to tedy chřipka, na kterou si lidé v létě stěžují, nebo si jen pletou její příznaky s jiným onemocněním? Běžné je, že pacienti za chřipku považují nachlazení, při kterém ale nejsou tak vysoké teploty, jen zřídka bolí hlava a naopak oplývá rýmou. Při chřipce viry napadají dýchací cesty a způsobují hlavně horečku, úvanu a bolesti svalů. Právě podle únavy a bolesti svalů můžeme chřipku většinou bezpečně odlišit.
Poznáte příznaky chřipky? Udělejte si malý vědomostní kvíz.
Lze ale chřipkou onemocnět i v létě? “Většina chřipek přichází až s výrazným ochlazením - během podzimu, respektive spíše zimy,” říká praktický lékař MUDr. Michal Lazák. “Letní chřipka je mýtus, vycházející z toho, že lidé si často pletou chřipku a nejrůznější virózy,” dodává. V létě může nachlazení nebo lehčí viróza vzniknout například nadměrným používáním klimatizace, konzumací studených nápojů a zmrzliny nebo večerním podchlazením. Ohrožujícím faktorem však nejsou chřipkové viry, v teplých měsících jsou rozšířené zejména Coxsacie A viry, echoviry, streptokoky ale i parazitární onemocnění. Ačkoli mohou způsobovat onemocnění připomínající chřipku, fungují spíš jako předpoklad pro její pozdější vznik.
Chřipka má závažnější průběh, delší trvání, pomalejší rekonvalescenci. Především ale může mít velmi vážné následky, hlavně u rizikových skupin. Chřipku můžou u oslabených jedinců provázet komplikace jako zápal plic, zánět svalů, zánět srdce nebo postižení nervového systému. V některých případech mohou být tyto komplikace smrtelné - každoročně u nás umírá v souvislosti s chřipkou až 2661 lidí, tedy například více než při autonehodách. Nebezpečím je i přechozená chřipka.
Trpíte na letní nachlazení, angíny nebo jiné nemoci? Řekněte nám to v diskusi nebo na mailu [email protected].