Inzerce https://www.lekarna.cz/blackfriday/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=blackfriday

Je mobilní telefon zdravotním rizikem?

(MUDr. Stanislav Machart | přečteno: 15997x )

Energie vyzařovaná mobilním telefonem působí na tkáň tím způsobem, že ji zahřívá. Při telefonování je to především hlava - teplota mozku se může lokálně zvýšit o 0,1 stupně Celsia, což může být příčinou zdravotních potíží.

Dobrá rada
shutterstock.com

Přirovnat tento efekt k mikrovlnné troubě, jak to někteří vtipálci činí, je samozřejmě nesmysl, avšak odborná veřejnost na celém světě si dnes láme hlavu nad tím, jaké zdravotní problémy může tento efekt přinést.

V literatuře je zvažován vztah používání mobilních telefonů k výskytu nádorů mozku. Žádná ze studií však neprokázala zvýšenou četnost mozkových nádorů u uživatelů mobilních telefonů. Nebyly pozorovány rozdíly v závislosti na délce hovorů a době používání mobilních telefonů.

K dalším potížím, které sami uživatelé mobilních telefonů dali do souvislosti s telefonováním, patří bolest hlavy, poruchy spánku, zatemněné vidění, pocit nepříjemného tepla až horka v okolí ucha, pocit ztráty sluchu a závratě. V souvislosti s těmito nespecifickými pocity bylo zjištěno, že někteří jedinci mají k elektromagnetickému záření zvýšenou vnímavost - tento stav se v současnosti označuje termínem "elektromagnetická hypersenzitivita". Podle dalších studií však tyto nespecifické příznaky, které se jen velmi těžko objektivizují, nemohou být spojovány pouze s působením elektromagnetických polí. Více o bolestech se dočtete >zde!

V současné době je řešena problematika vlivu signálu mobilního telefonu na tzv kognitivní funkce člověka. Existují totiž určité náznaky, že při používání mobilního telefonu je nepříznivě ovlivněna pozornost, paměť a koncentrace, je prodloužena reakce na podněty a doba rozhodování. Proto se zákaz používání mobilního telefonu při řízení motorových vozidel jeví nejvýš oprávněný.

Dosavadním závěrem všech studií je, že zatím neexistují přesvědčivé důkazy, že používání mobilních telefonů způsobuje onemocnění u lidí. V souvislosti s možným rizikem, které těmito studiemi nebylo jednoznačně vyvráceno, existují i u nás hygienické legislativní předpisy, které řeší problematiku mobilních telefonů; zdůrazněna je zde zejména úloha prevence při používání těchto systémů.

V posledním období jsou zaváděny limity specifické míry absorpce elektromagnetického záření v hlavě, neboť právě hlava díky možným potížím, které byly zmíněny, je tímto zářením ovlivněna nejvíce. Doporučeným limitem specifické míry absorpce je v ČR hodnota 2 W/kg v 10 g tkáně, která existuje od června 2000. V USA je tento limit přísnější -- 1,6 W/kg v 1 g tkáně. Tomuto limitu v současné době odpovídá většina mobilních telefonů na našem trhu.

Je důležité říci, že všechny mobilní telefony u nás prodávané by měly mít vyznačenu specifickou míru absorpce (zkratka SAR). Je však nutné abychom sami při výběru mobilního telefonu a jeho provozu zohlednili některé důležité věci:

  • Při koupi bychom měli od prodejce vyžadovat údaje o specifické míře absorpce (SAR) a vybírat přístroje s nejnižší hodnotou.
  • Zvláště opatrní bychom měli být při výběru mobilního telefonu pro své děti (pokud je pro nás nutné, aby dítě tento přístroj mělo).
  • U uživatelů, kteří mají jakékoliv neurologické onemocnění, je vhodná konzultace neurologa.
  • Je vhodné telefonovat z míst s dostatečným signálem (co nejlepší příjem na displeji telefonu). V uzavřených místnostech nebo automobilu nemusí být signál vždy nejsilnější.
  • Co nejvíce omezit délku a počet telefonních hovorů. Je vhodné mobilní přístroj vypínat, pokud to jde. Někteří lidé mobilní telefon nevypínají ani v situacích, kdy je to společensky vhodné.
  • Nedotýkat se při telefonování antény a telefon držet tak, aby anténa byla co nejdále od hlavy.

Je nutné si uvědomit, že každý uživatel v současné době nese svůj díl rizika. Když Kolumbus objevil Ameriku a přivezl poprvé do Evropy tabák, stalo se kouření tabáku z módního výstřelku postupně nebezpečným a škodlivým zvykem. Teprve po několika málo stech letech lidé zjistili souvislost mezi kouřením a řadou nemocí, které dnes označujeme termínem civilizační.

Půjdete-li někam za kulturou, nebo jenom posedět s přáteli, zkuste nechat mobilní telefon vypnutý doma.

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Diskuse k článku
SledujČesky.cz

Příspěvek byl odstraněn administrátorem diskuse z důvodu porušení Pravidel diskuse Ordinace.cz.


Celkový počet příspěvků v diskusi: 1. Vstoupit do diskuse.

Přidat nový komentář

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce https://www.lekarna.cz/zdravotni-pojistovny/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=zdravotni-pojistovny

Anketní otázka

Máte rádi zázvor?

78%
22%
Zatím hlasovalo 165 lidí
reklama https://www.lekarna.cz/boiron-oscillococcinum-1-g-granule-30-davek/?utm_source=ordinace&utm_medium=square&utm_campaign=Boiron_oscillo

Mohlo by vás zajímat

Pátá nemoc vyrážka čím mazat

Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?

Lennoxův-Gastautův syndrom: Vzácný syndrom způsobuje desítky záchvatů denně

Závažné neurologické onemocnění postihuje nejčastěji děti kolem 3 let věku. Projevuje se epileptickými záchvaty různého typu, syndrom provází také mentální postižení a další zdravotní komplikace. Někdy si ale diagnózu vyslechnou pozdě – až v dospělosti. Správně zacílená léčba jim přitom může výrazně usnadnit život. A nejen jim, ale i rodinám, které se doma o pacienty nepřetržitě starají. Lékaři na to upozorňují u příležitosti Světového dne LGS, který připadá na 1. listopadu.

Strupy v nose

Dobrý den, jsem nachlazený a mám rýmu. Udělaly se mi strupy v nose, kterých se nemůžu zbavit. Je to bolestivé a nevím si s tím už rady. Co bych na to mohl použít, abych se toho zbavil?

Jak na úspěšné kojení od A do Z

Kojení je důležitou součástí péče o novorozené miminko a má řadu přínosů. Poskytuje dítěti nejen nezbytné živiny, ale také protilátky, které ho chrání před infekcemi. Navíc se při něm buduje hluboké pouto mezi matkou a dítětem. Kojení však může být pro některé matky náročné, hlavně zpočátku. Poradíme vám, jak poznáte, že je miminko správně přisáté, a co dělat, když se objeví problémy...

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce