Dobrý den, jaký slaný roztok se prosím používá do konvičky na výplach nosu? Kupuje se nebo ho můžu vytvořit doma? Děkuji za odpověď
Závislost na jídle se nejčastěji dává do souvislosti s čokoládou. Různé výzkumy dokonce říkají, že funguje jako droga.
Při pojídání čokolády se aktivují stejné oblasti mozku jako při užívání návykových drog, tvrdí americko-kanadský tým vědců vedený Danou Smallovou ze Severozápadní univerzity v Evanstonu u Chicaga. Monitorováním mozkové aktivity během pomalého rozpouštění čokolády v ústech patnácti dobrovolníků bylo zjištěno, že všem se zvýšil průtok krve v oblastech mozkové kůry čelního laloku a v mezimozku, tedy v částech, jež reagují rovněž na drogy, například na kokain.
Pro mozek je příjemná především kombinace tuků a cukrů, jež čokoládu tvoří. To potvrzuje i odborník na závislosti z pražské Všeobecné fakultní nemocnice Kamil Kalina. Nicméně podle něj o závislost nejde. V čokoládě, která je vyrobena z kakaa je navíc obsažen theobromin, což je látka, která třeba podobně jako kofein nebo podobné látky v čaji dokáže povzbudit. Nicméně ani to není podle Kamila Kaliny důvod k závislosti.
Stejně „populární“ jako čokoláda, ale zřejmě mohou být i jiné sladkosti. Nejpopulárnější je totiž zejména ve Spojených státech. Právě zde pak bývají nejčastěji iniciovány různé vědecké studie. Psycholožka Debra Kellnerová ze Shippensburgské univerzity proto porovnávala přístup k čokoládě u žen právě ve Spojených státech a Španělsku. Zjistila, že ačkoliv se v obou zemích ukazuje velmi pozitivní přístup ke sladkostem obecně, Španělky dávají přednost lehkému sladkému pečivu zatímco drtivá většina Američanky touží po čokoládě.
Melinda Hemmelgarnová, specialistka na výživu University of Missouri – Columbia zjistila, že nadměrnou touhu po čokoládě má podle odhadů 40 procent Američanek a 15 procent Američanů. Tři čtvrtiny Američanů, kteří holdují čokoládě uvádí, dokonce říkají, že když touží po čokoládě, neuspokojí je žádná náhrada.
Přidat nový komentář