Jaroslavě Alexandrové je čtyřiašedesát. Má čtyři dospělé děti. Když vyrůstaly, pro všechen shon nikdy neměla čas na sebe. Dlouhodobý stres, nesprávné stravovací návyky a málo pohybu i odpočinku vyústily až v cukrovku 2. typu. Čtěte inspirativní příběh o překonání sebe sama.
Práce, práce a zase práce
Je mi 64 let a mám dnes čtyři dospělé děti. Než se mi podařilo je vychovat a hlavně uživit, stálo mne to mnoho úsilí a spoustu práce. A protože slušný člověk jinak peníze na živobytí nezíská než tvrdou prací, byla jsem v zaměstnání mnohokrát víc, než bylo zdrávo. Abych si děti vůbec po práci užila, starala jsem se o domácnost až v pozdních nočních hodinách nebo v sobotu a v neděli (pokud jsem ovšem nebyla v práci, což se také stávalo).
Stravovala jsem se velmi špatně, přes den jsem neměla čas ani chuť na jídlo a když jsem někdy šla na oběd, zhltla jsem, co v závodní jídelně připravili, a pak běžela znovu do práce. Pochopitelně, že při tomto způsobu života kilogramy přibývaly. Pohybu jsem sice v rámci pracovního nasazení měla dost, ale byl velmi jednostranný. V té době jsem neuměla ani odpočívat, stále jsem se jen honila, abych všechno stihla. I když mi byl před 9 lety přiznán starobní důchod, pracovala jsem dál, protože ještě dvě děti zůstaly doma a studovaly. Cítila jsem se hodně unavená.
Únava a zdravotní problémy
Do toho onemocněla naše maminka. Postarat se i o ní, to byla pro mne samozřejmost. No, a když maminka v roce 2004 zemřela, zhroutil se mi celý svět. Začaly se objevovat zdravotní problémy. Bolesti zad, veliká únava, problémy se spaním, psychicky jsem na tom byla velmi špatně.
Vyvrcholením byla gynekologická operace na onkologickém oddělení. Po deseti dnech jsem podle plánu lékařů měla být propuštěná do domácího ošetřování. Protože však nastaly komplikace v hojení rány (sepse) a nově mi diagnostikovali diabetes melitus, byla léčba zahájena dietou a tabletami glucobene, ale předpokládané zlepšení se nedostavilo. Naopak, dvakrát jsem se dostala do hypoglykémie a tablety byly nahrazeny desetidenní injekční léčbou.
Za 53 dní hospitalizace jsem v nemocnici zhubla 12 kg a přinesla si diabetes melitus a také hypertenzi. Cítila jsem se ale vcelku dobře.
Začala jsem se starat o své zdraví
Po 3 letech s tabletami glukobene se zvýšila glykémie a byla jsem doporučena do diabetické ambulance MuDr. Milana Kvapila. Hned při první návštěvě mi pan doktor změnil léky a já si od té doby udržuji glykémii v normě. Chodím na pravidelné kontroly teď už po 3 měsících, vážím se a pokaždé je úbytek na váze. Naučila jsem se pravidelně stravovat, dodržovat dobu jídla a pitný režim.
Protože jsem po mnoho let vzhledem k hektickému způsobu života neměla čas a ani pomyšlení vyvíjet tělesnou aktivitu, bylo mi doporučeno, vzhledem k hypertenzi, začít cvičit. Začala jsem v lednu letošního roku docházet jednou týdně do STOBu Ivy Málkové. Dozvěděla jsem se tam spoustu informací o způsobu stravování a složení potravin, o kterých jsem neměla ani ponětí. Když jdu nakupovat, trvá mi nákup poněkud déle, protože zkoumám složení výrobků a uvažuji mnohem víc o skladbě svého jídelníčku než před STOBem. Na cvičení a sezení ve STOBu jsem v partě příjemných lidí se stejným problémem a, protože si ze sebe umíme udělat legraci, zdravotní problémy jsou najednou o něco lehčí.
Na první hodině se ukázalo, že pro zdravotní omezení nemohu provozovat to, co cvičili ostatní, ale protože jsem nebyla sama, vzala si nás pod "křídlo" lektorka Maruška Skalská a cvičíme s ní v menší skupině, což mi velmi vyhovuje.
Dvě kila za tři měsíce jsou pryč, není to sice nijak závratné číslo, ale úbytek 6 cm v pase a 4 cm přes boky, to je přece paráda! A jak jsem se ve STOBu dozvěděla, úbytek v centimetrech znamená nárůst svalové hmoty a u mne tudíž i důkaz pohybové aktivity. A z toho mám opravdu velkou radost!
Konečně jsem na "stará kolena" pochopila, že je důležité v životě myslet i na sebe, najít si čas na odpočinek a pokud možno se NEstresovat a hlavně vydržet!
Jaroslava Alexandrová
Pamatujte: i nevelké změny životního stylu výrazně ovlivní četná srdečně cévní i jiná rizika, kterými je pacient s diabetem ohrožen. Společnost Eli Lilly si je vědoma důležitosti pravidelné a trvalé pohybové aktivity a zdravého životního stylu u diabetiků, proto přispívá diabetikům 2. typu částkou 1000 korun po úspěšném absolvování kurzu snižování nadváhy na nákup dalších služeb společnosti STOB (cvičení, redukční pobyty, pomůcky). Peněžní poukázky (motivační vouchery) mohou pacienti získat od svého diabetologa, případně přes lektora STOB.
Další užitečné informace: www.zivotsdiabetem.cz
Jak bojujete s diabetem nebo nadváhou vy? Napište nám!
Přidat nový komentář