Vrbu lze užívat při nemocech z nachlazení, ale také jako účinné antirevmatikum. Pomáhá při zánětech trojklaného nervu. Z dalších indikací můžeme jmenovat choroby ledvin a močového aparátu, záněty v trávicím ústrojí, zklidnění psychiky u lehčích psychických rozladění, hnisavé kožní defekty a vyrážky.
Žádná očistná kúra na jaře se neobejde bez bylinek. Mladé výhonky či rostlinky jsou pro organizmus obrovským zdrojem minerálních látek, vitaminů, stopových prvků či různých antioxidačních látek. V kombinaci s vyváženou stravou uděláte hodně pro své zdraví.
Kopřiva dvoudomá
Snad nejznámější bylina léčitelství, je pro své účinky často využívána. Především mladé rostliny jsou plné vitaminů a minerálních látek (vitaminy B1, B6, A, C, betakaroten, železo, vápník). Vhodná je ve formě čaje, do polévek, nádivek a na přípravu omáček.
Kopřiva čistí organizmus, odvodňuje a působí na lymfu.
Pampeliška lékařská
je neodmyslitelnou součástí jarních očistných kúr. Mladé lístky se konzumují čerstvé třeba přidáním do salátů. Připravený čaj má nahořklou chuť. Obsahuje vitaminy A, B, C, betakaroten, křemík, draslík a vápník. Působí protizánětlivě, čistí organizmus, stimuluje játra a žluč.
Řeřicha
je plná antioxidantů, obsahuje vitaminy B a C, betakaroten, dále minerály jako je draslík, železo, hořčík. Je výborným zdrojem cenných látek i v zimě. V zeleninových salátech nebo v pomazánkách vynikne její výtečná chuť. Řeřicha posiluje imunitu, je prospěšná ledvinám a močovým cestám, podporuje produkci trávicích šťáv, povzbuzuje činnost žlučníku a jater.
Řebříček obecný
Pro své četné léčivé účinky je odpradávna využíván i řebříček obecný. Ve staročeských receptech se používal k přípravě jarních polévek a velikonoční nádivky. Obsahuje například silice, flavony, třísloviny, antibiotické substance. Podporuje látkovou výměnu, krevní oběh, vylučování žaludečních šťáv, má protizánětlivé a čistící účinky.
Sedmikráska chudobka
je často považována za plevel, ale je zdrojem celého spektra důležitých látek jako jsou silice, flavonoidy, třísloviny, saponiny, minerální látky atd. Lístky i květy se používají do salátů, polévek nebo jako čaj. Je vhodná při potřebě zvýšit činnost jater, žlučníku, sleziny a ledvin, působí močopudně a má čistící účinky.
Obecné zásady detoxikace
- Důležitý je hlavně pitný režim, pijte především vodu (může být s citronem) a bylinné čaje. Vynechte kávu, alkohol, sladké limonády.
- Jezte lehkou a zdravou stravu, omezte maso, smažené pokrmy, uzeniny, sladkosti, mléko a tavené sýry. Jezte hodně zeleniny, ovoce, luštěniny a celozrnné výrobky.
- Vydejte se do sauny, na lymfatickou, detoxikační nebo jinou relaxační masáž, dopřejte si solné koupele.
- Hýbejte se, stačí obyčejná procházka na čerstvém vzduchu, plavání, jóga, apod.
- Relaxujte.
- Dostatečně spěte.
Pomoc z lékárny
Detoxikaci lze podpořit i přípravky z lékárny s vysokým obsahem přírodních extraktů z bylin. Například účinky rostliny aloe vera jsou známé již více než tisíc let. Samotná rostlina aloe vera je známá svým univerzálním působením, ale především je považována za nejúčinnější přírodní detoxikační prostředek. Významnou měrou se podílí na kompletní detoxikaci organismu a podpoře správné funkce jater a slinivky břišní.
Výborným prostředkem je i Chlorella, která se řadí mezi zelené potraviny. Je bohatým zdrojem různých organismu prospěšných látek, podporuje činnost střev a pročišťuje je.
Přečtěte si také
Bolí vás hlava? Veďte si deník
Amalgám ano, lépe však dózovaný