Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Jak třeba máme dodržet každý den procházku na čerstvém vzduchu? Tu si tak občas můžeme dopřát o víkendu, přeje-li nám počasí, ale už v úterý se spíš vracíme do zimního spánku. Tak jsme probraly všechny doporučované rady, kterých je všude dost.
Vlaďka navrhla, že nejlépe by bylo odjet na nějakou dobu tam, kde je dostatek sluníčka. Svorně jsme uznaly, že by to bylo výborné, pokud bychom na tuto terapii měly dostatek financí, ale pak jsme se z tohoto snění probudily s tím, že po návratu bychom se navíc musely ještě aklimatizovat.
Eva, která před rokem a půl úspěšně zvládla porazit rakovinu, navrhla jednoduchý recept: mít stále pozitivní myšlení a žít, jako by žádná tzv."jarní únava" vůbec neexistovala, a nepřipustit si vůbec, že by se nás něco takového mohlo týkat. Připomenula nám, že v létě při velmi horkém počasí jsme unavené také, takže by to pak měla být "letní lenost"? Na podzim se také můžeme vymluvit, že máme "podzimní depku", v zimě "zimní spánek", a únava by mohla být "celoroční".
Takže pokud to dokážete, prostě si "jarní únavu" zakažte a pokud možno se zabývejte jen tím, co vás těší...
Iva Michálková, Děčín