Diagnóza jarní únava neexistuje a přesto všichni dobře víme, oč se jedná. Příčinou je bezesporu dlouhodobá absence přirozeného tepla a slunce. Na jaře třeba se postavit čelem čtyřem soupeřům: špatné náladě, nedostatku slunce, nedostatku vitamínů a vyčerpanosti.
Boj se špatnou náladou
Proti špatné náladě bojujme aktivitou -- sportem v přírodě, doma knihou, pletením, návštěvou divadla, kina nebo přátel. Zásadně by se mělo jednat o činnosti, které nám přinášejí radost. Proti jarní únavě působí i zvýšená aktivita sexuální. Činorodost by na druhé straně měla být vyvážena dostatečným odpočinkem a spánkem.
Boj s nedostatkem vitaminů
Rozhodující vliv na překonání jarní únavy má vitamín C. Nejen v lékárnách, ale i v supermarketech, drogeriích i v prodejnách zdravé výživy jsou ke koupi přípravky s obsahem vitamínů. Multivitaminy určené speciálně pro českou populaci obsahují navíc jód, selen, kyselinu listovou a vápník. Vitamíny jsou často vyráběny v šumivé formě. Kromě chutného nápoje dostaneme do těla i tolik potřebné tekutiny.
Boj s nedostatkem slunce
Stačí víkend na horách, v lepší případě několik dní dovolené s dostatečným pohybem na čerstvém vzduchu. Neškodí ani několik návštěv solária, masáž, sauna.
Boj s únavou
K osvěžení unaveného těla i mysli poslouží ovocné čaje, lze doporučit například čaj šípkový, nebo šípek kombinovaný s ibiškem, čaj zelený nebo čaj maté. Pro mnohé z nás je ovocný čaj příliš malý kalibr, pak nastupuje kofein nebo guarana. Do třetice se můžeme spolehnout na všechny přípravky obsahující . Proti únavě působí i leuzea (maralí kořen) a vitamínům podobná látka koenzym Q 10.
Ženšen je označován za "životabudič", pokud vás zajímají jeho další účinky, čtěte zde.
Přidat nový komentář