V medicíně se slovo bypass používá k označení uměle vytvořené cévní spojky, nejčastěji na tepnách zásobujících srdce - tedy na koronárních tepnách.
Unikátní novinku pro včasnou diagnostiku srdečně-cévních onemocnění představuje metoda stanovení tzv. indexu CAVI (Cardio-Ankle Vaskular Index). Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně (FNUSA) má k dispozici dva japonské přístroje, které tento index měří a umí tak odhalit stupeň aterosklerotických změn v lidských cévách. Vyšetření trvá zhruba dvanáct minut, je neinvazivní a bezbolestné. „Index CAVI odráží poddajnost (elasticitu) tepenné stěny ve směru srdce – kotníky a je nezávislý na krevním tlaku. Ztráta elastických vlastností aorty se obecně považuje za počáteční signál vzniku aterosklerotického postižení,“ říká přednosta Kliniky tělovýchovného lékařství a rehabilitace prof. MUDr. Petr Dobšák, CSc.
Slovníček z kardiologie - pro všechny, kdo se chtějí vyznat v pojmech týkajících se oběhové soustavy a jejích nemocí.
Měření CAVI probíhá ve fakultní nemocnici v rámci screeningu aterosklerózy u české populace. Stanovení indexu u jednoho pacienta, který užívá léky např. na snížení cholesterolu, s časovým odstupem je velmi užitečným nástrojem pro posuzování účinnosti léčby z dlouhodobého hlediska. „Výsledky jsou také důležitým motivačním faktorem, který vede u pacientů k včasnému zahájení léčby a ke korekci jejich mnohdy nesprávného životního stylu“, doplňuje prof. MUDr. Petr Brhel, přednosta Kliniky pracovního lékařství FNUSA.
Screening je součástí rozsáhlého mezinárodního projektu spolupráce s Institute of Development, Aging and Cancer, Tohoku University of Sendai v Japonsku. Cílem projektu je rozšíření metody v mezinárodním měřítku (země EU, USA, Rusko, Čína) a vytvoření mezinárodních standardů pro CAVI a odhad cévního věku.
Přesné výsledky stavu stáří cév u české populace zatím nejsou k dispozici, protože hodnocení stále probíhá. Prof. Dobšák uvádí některé předběžné výsledky, ze kterých však rozhodně nejde dělat definitivní závěry: "Ve srovnání s ruskou populací jsme na tom docela dobře, zato naši muži v rozmezí 50-60 let mají tepny v průměru o 10 let starší než stejně staří Japonci. S přibývajícím věkem se rozdíly dále zvyšují. Nejvyšší riziko mají čeští muži od 65-70 let výše - prům. index CAVI je u nich přes 10, což znamená rozvinutou aterosklerózu."
V současné době již ve svatoanenské nemocnici absolvovalo testování více než 3000 českých pacientů. Objednání je možné kdykoliv a vyšetření stojí 500 Kč. O vyšetření touto metodou je velký zájem, a to nejen Brna a okolí, ale i z ostatních částí České republiky. Na vyšetření je možné se objednat na Klinice tělovýchovného lékařství a rehabilitace (FNUSA, Pekařská 53, Brno) na telefonu 543 182 991-2, či na Klinice pracovního lékařství (FNUSA, Výstavní 17, Brno) na telefonu 543 182 892.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Příčinou aterosklerózy je ukládání cholesterolu do stěn cév, které se pak stávají nepoddajnými a zúženými. To způsobuje, že se nedostatečně prokrvuje orgán, ke kterému céva směřuje. Následkem aterosklerózy může být řada závažných život ohrožujících stavů, jako je např. srdeční infarkt, nebo mozková příhoda.
Přidat nový komentář