Dobrý den, prave jsem dobrala antibiotika (angina) a na obličeji a na hrudi se mi udělaly male cervene pupínky,ze kterých vyteče po zmáčknutí čirá tekutina, na akné netrpím. Může to být reakce na oslabení organismu? Můj druhý dotaz se týká mé práce-pracuji v biochemické laboratoři, kde se užívají izotopy. Mám strach, že v případě těhotenství bude ohrožen můj plod, než těhotenství zjistím a z práce odejdu. Je to tak? Děkuji
S infekcí dolních močových cest se alespoň jednou za život setká téměř polovina žen. U mužů se objevují méně často, přibližně jen u každého pátého. Vyšší výskyt nemoci u žen je dán především anatomickou stavbou močových cest. Ženy mají oproti mužům kratší močovou trubici, která je navíc umístěna v blízkosti gynekologických cest a konečníku. To vše usnadňuje vstupu infekce do močového traktu. Nejčastějším původcem zánětů je bakterie Escherichia coli, která je běžnou součástí normální střevní mikroflóry. Zánět močového měchýře mívá obvykle rychlý nástup a při jeho vhodném a rychlém léčení opět rychle odezní.
Jak poznáme zánět močového měchýře
- časté a bolestivé močení
- časté nucení na močení (intervaly až 10–20 min)
- bolestivé nutkání na močení
- pocit pálením a řezání při močení doznívající chvíli po vymočení
- řezavá bolest vystřelující na hráz a do podbřišku
- velmi bolestivé domočování
- pocit nedovyprázdněného měchýře
- moč bývá zkalená, zapáchající, někdy krvavě zbarvená
Při výraznějším průběhu může být i mírně zvýšená teplota, celková únava.
V případě, že se objeví horečky, třesavky nebo zvracení, je pravděpodobné, že se infekce rozšířila do ledvin (pyelonefritida), což ohrožuje pacienta na životě. V tomto stavu je tedy nutné bez odkladu navštívit lékaře.
První pomoc při vzniku obtíží představuje zvýšený příjem vhodných tekutin, vedoucí ke snížení koncentrace moče, a tím ke snížení dráždění a bolesti spojené s močením. Pokud se stav sám neupraví, je nezbytné vyhledat lékaře. Nedostatečně léčené a neléčené infekce mohou přecházet do chronických nebo často recidivujících forem onemocnění, která jsou pro pacienty nejen zdrojem nepříjemných zdravotních obtíží, ale mají dopad i na intimní život či začlenění do pracovního procesu. Základem léčby zánětu močových cest je antimikrobiální léčba, která je bez dostatečného příjmu tekutin však méně efektivní.
Kdy jít k lékaři
Pokud se potíží nezbavíte do 3 dnů jděte raději k lékaři, který udělá bakteriologické vyšetření moči se stanovením bakteriálního kmene a citlivosti na antibiotika. Zánět je pak léčen cíleně. Pokud se cystitida projeví „v plné kráse“, lékař vám nejspíš předepíše vhodná antibiotika. Zcela nevhodná je léčba pouhých příznaků infekce. Za těmito příznaky se může skrývat mnohem vážnější onemocnění jako močové kamínky či nádory močového měchýře. I pokud máte opakované záněty močového měchýře, je potřeba se objednat na urologické vyšetření.
Zánět močových cest u dětí
Tyto infekce jsou u dětí třetím nejčastějším infekčním onemocněním. Důležité je, že mají poměrně nevýrazné příznaky a je docela problém hned zjistit, kde je příčina. Jde o to, že u dětí se častěji vyskytuje zánět horních cest močových, kde jedinými příznaky jsou horečka, únava a rozmrzelost, což jsou příznaky i dalších nemocí. Jinak je tomu u onemocnění dolních cest močových, kde se objevují charakteristické příznaky, jako je pálení či řezání při močení a podobně. Pokud nedojde včas k léčbě, může dojít k zánětu ledvin. Lékaři obvykle nasadí antibakteriální léky.
Zánětům je dobré předcházet u dětí správnou hygienou, u malých dívek správným otíráním zadečku a vhodnou volbou bavlněného oblečení.
Zdroj: www.webmd.com