Každá maminka velice brzy po porodu pochopí, že nejdůležitější partie dětského tělíčka jsou bříško a zadeček. Je-li o ně náležitě postaráno, miminko nepláče a lze je kdykoli bez protestů odložit do postýlky. Pokud se péče o bříško nebo zadeček nedaří, miminko řve a není k utišení celé hodiny.
Musí-li dítě do nemocnice, je to zatěžkávací zkouška pro celou rodinu. Naštěstí už lze pobyt dětem usnadnit, například tím, že tam s nimi mohou být rodiče, což psychologové rozhodně doporučují. Lze také využít služeb nemocničních klaunů, herních terapeutů a při delších pobytech také klinických psychologů.
Setkání s lékaři vzbuzuje ve většině dětí strach, a proto je zvláště v případě nutného pobytu v nemocnici k celé věci přistupovat citlivě. A v tomto případě je jedno, zda jde o pobyt plánovaný nebo zda jde o nějakou akutní příhodu. Preventivně se rozhodně vyplatí nikdy dítě nestrašit doktorem nebo nemocnicí, ani v legraci. Pokud dítě musí na plánovaný pobyt, jděte se nejdříve do nemocnice jen podívat a všechno mu předem vysvětlete. Pokud bude léčba bolestivá, nezastírejte mu to, zklamali byste jeho důvěru. Na druhou stranu byste před ním neměli dávat najevo své obavy a nejistotu.
Pamatujete? Ještě před deseti patnácti lety byl společný pobyt rodiče s dítětem v nemocnici spíše výjimkou, dříve v minulosti byl dokonce nemožný a vesměs se nedoporučovaly ani návštěvy. Dnes je naštěstí situace opačná a v mnoha nemocnicích považují společný pobyt rodiče s dítětem za samozřejmost, která nakonec přispívá i k úspěchu léčby.
Mnoho rodičů nicméně netuší, jaké mají jejich potomci i oni sami v souvislosti s hospitalizací práva. Rodičům dětí do šesti let hradí pobyt v nemocnici zdravotní pojišťovna automaticky, u dětí mezi šestým a patnáctým rokem už si ho musí rodiče zaplatit sami. Revizní lékař pojišťovny však může učinit výjimku například u vážně nemocného nebo handicapovaného dítěte.
Na druhou stranu, společný pobyt s dítětem nemusí vždy nutně znamenat, že rodiče budou s dítětem na pokoji, ať už samostatném neb společném s dalšími dětmi a rodiči. Některé nemocnice mají pro rodiče speciální pokoje jiné nabízejí možnost přespání v nemocničních ubytovnách a někde si musí rodiče ubytování shánět na vlastní pěst. Přes den však mohou s dětmi být neomezeně, samozřejmě pokud to umožňuje jejich zdravotní stav. Pokud mají rodiče zájem o nadstandard například v podobě televize na pokoji (někdy je základním vybavením), ledničky a podobně, platí si je sami bez ohledu na věk dítěte. Podobně si leckde mohou sami platit třeba pleny pro dítě.
O tématu práv dítěte v nemocnice můžete také diskutovat v diskusním fóru .
Přidat nový komentář