Naučte se kapat dítěti nosní kapky, zvlhčujte vzduch a provoňte ho éterickými oleji
Rýma je banální choroba, které postihuje každého, bez rozdílu věku. Pro dospělé pacienty je to nepříjemný zdravotní stav, který obtěžuje při běžných denních činnostech. Pro malé dítě je rýma závažnější komplikací. Kromě ztíženého dýchání dítě špatně přijímá potravu, špatně spí a je mrzuté. Samozřejmě se snažíme je před nemocí uchránit, ale smiřme se s tím, že každé dítě občas rýmu dostane. Rýma se dostaví i při sebevětší opatrnosti. Přeci jen je to virové onemocnění, které se šíří kapénkami. Stačí jeden nemocný rodič, babička, dědeček, náhodný obdivovatel nebo malý pacient v čekárně dětského lékaře. Prostě někdo kýchne, prskne - a máme doma maroda. Jak kojence ošetřovat?
Zvýšená pozornost
Není nutné hned běžet do lékárny. Mnohem důležitější je se dítěti více věnovat. Častěji ho chovat ve svislé poloze a má-li ještě dobrou náladu, co nejvíce si s ním hrát a žertovat. Při jakýchkoliv radostnějších emočních projevech totiž dochází ke spontánnímu odkašlání a vyfrknutí rýmy. Pokud dítě leží v postýlce, je dobré mu zvýšit polohu hlavy.
Kapky ano, odsávačka ne
Maminka se může pokusit o uvolnění nosu. Nosní vchod vytře vatovým tampónkem namočeným v převařené vodě, borové vodě nebo nosních kapkách. Dutinu nosní zásadně nevytíráme. Vytírání nosu tampónkem namočeným v nosních kapkách nemá žádný efekt a nenahrazuje kapání do nosu. Kapáním dětských nosních kapek dosáhneme zklidnění prosáknuté nosní sliznice. Tím můžeme předejít komplikacím, zánětům vedlejších nosních dutin a středního ucha. Odsávačka hlenůrozhodně nepatří k běžné první pomoci při rýmě a je určena spíš pro komplikovanější případy. Použijeme ji až na doporučení lékaře.
Jaké kapky vybrat?
Pro nemocné dítě nejsou vhodné jakékoli nosní kapky, které doma najdeme, i když s nimi máme ty nejlepší zkušenosti. Výběr kapek necháme na lékaři nebo lékárníkovi, kteří doporučí kapky pro dítě určitého věku. Správné nosní kapky pro malé dítě nemají být aromatické ani olejové. Od kapek pro dospělé se liší tím, že obsahují pouze poloviční množství účinné látky, než je tomu v kapkách pro dospělé. Pokud máme kapky v domácí lékárničce, je třeba si ověřit, zda jsou skutečně určeny dětem a nemají-li prošlou dobu použitelnosti. Kapky, které připravovali v lékárně podle lékařského předpisu, mají použitelnost krátkou. Proto si je nemůžeme schovat pro příště, ale po skončení léčby je musíme vyhodit.
Jak podávat léky?
Bojíte se, že nezvládnete dítěti nakapat do nosu? Chce to trochu odvahy a nekompromisní přístup. Miminko se určitě bude bránit a plakat, kapání do nosu mu nebude příjemné. Dítě zabalíme do pokrývky a položíme si je na klín tak, aby hlavička byla volná. Tu zakloníme a podepřeme levou rukou. Pravou rukou můžeme kápnou do nosu předepsaný počet kapek. Celá procedura proběhne rychleji, získáme-li ke spolupráci tatínka, nebo jiného dospělého, který dítě přidrží. Větší děti mohou ležet v postýlce se zády podloženými polštářkem a hlavou zvrácenou. Nezapomeňte, že nadměrné a dlouhodobé používání nosních kapek může nosní sliznici poškozovat a proto v případě přetrvávajících potíží je nutné se poradit s lékařem.
Zvlhčený vzduch a aromaterapie
Napomoci volnému dýchání lze především optimální teplotou prostředí a zvlhčováním vzduchu v místnosti, ve které kojenec spí. Pomoci může také aromaterapie, která navíc působí i jako prevence.
Inzerce
Přidat nový komentář