Chtěla bych se zeptat:mám syna ve věku 5 let, který má potíže se zubními kazy v mléčném chrupu.Po první zkušenosti s vrtáním zubu ho již nemůžu donutit k zubnímu ošetření.Vždy je z toho strach,křik a pláč v ordinaci.Přes veškeré sliby,že si zoubky nechá ošetřit,nakonec neotevře ani pusu.Je nějaká metoda nebo způsob ošetření,který byste mi mohli poradit nebo doporučit?Právě v tomto období si stěžuje,že ho zoubky bolí,hlavně v noci.Ale dobrovolně se ošetřit nenechá.Podotýkám,že u obvodní lékařky při vyšetřeních ani při očkování s ním problémy nejsou žádné.Děkuji.
Bolest zubů může mít spoustu podob a příčin. Od rostoucích osmiček, přes zánět dásní až po obnažené zubní krčky. Nejúčinnější jak se bolesti zbavit, je samozřejmě návštěva stomatologa. Pokud se k němu ale z nějakého důvodu zrovna nemůžete dostavit, můžete si od bolesti ulevit i sami. Jak na to?
Léky na zmírnění bolesti
K úlevě od bolesti zubů jako první pomoc volíme osvědčené léky na bolest. Vhodné jsou léky s protizánětlivým účinkem jako je ibuprofen nebo diclofenac. Z léků na bolest zubů je na trhu celá řada přípravků jako je Ibalgin, Nurofen, Valetol, Nalgesin S. V případě bolesti zubů při prořezávání u miminek a malých dětí se doporučuje homeopatický lék Camilia a gely na masáž dásně Buccotherm, Kamistad nebo Calgel. O vhodnosti konkrétního léku se poraďte s ošetřujícím lékařem.
Z přírodních produktů dobře působí hřebíček naložený v alkoholu nebo v oleji. Takto vyrobená tinktura či olej zmírňuje bolesti zubů, léčí dásně a urychluje hojivé procesy na dásních. Hřebíček pro jeho osvědčené účinky najdete také v zubních pastách a ústních vodách.
Lékárna.cz nabízí velké množství přípravků proti bolesti zubů
K péči o bolestivý zub a dáseň, kde je přítomen zánět používejte ústní vody s protizánětlivými látkami např. Corsodyl nebo Parodontax. A lokálně lze aplikovat také protizánětlivé gely např. Curasept, Enzymel Intensive gel a další.
Studené obklady nebo led
Přikládání studených obkladů na líc může snížit bolest zubů. Chlad totiž způsobuje zúžení krevních cév, což může ulevit od bolesti. Studené obklady znecitlivý problém a také zmírní otoky. Je praktické mít doma v ledničce či mrazáku vždy poruce chladivý gelový sáček, který obalíte v látce a můžete hned přiložit na bolestivé místo. Pokud nemáte studený obklad můžete improvizovat a použít např. sáček mražené zeleniny, který zabalíte do utěrky abyste ochránili pokožku obličeje. Nikdy byste však neměli aplikovat studené obklady na dobu delší než 15 až 20 minut!
Zkusit můžete i led. Třikrát, maximálně čtyřikrát denně přiložte kus ledu na tvář, kde vás obtěžuje bolavý zub. Zklidníte tím otok a uleví se vám. Led můžete také cucat nebo sát. Pomáhá i přerušované masírování zubu kostkou ledu.
Chladivě působí také různé éterické oleje, například olej z máty, eukalyptu, citronu či levandule. Tyto chladivé oleje bývají součástí různých mastí či chladivých gelů, jako například dobře známá Tygří mast. Samotné esenciální oleje vždy ředíme v nosném oleji tak, že do 1 lžíce oleje nakapeme jen několik kapek éterického oleje.
Akupresura
Na zmírnění bolesti můžete vyzkoušet i akupresuru. V prohlubni mezi nosem a horním rtem si tlačte po dobu 2 až 3 minut na bod, který má tlumit zubní bolest.
Navštivte zubního lékaře
Jediný, kdo vám skutečně dokáže pomoci od bolavých zubů, je zubní lékař. Zatímco všechny léky, byliny a postupy řeší jen bolest samotnou, zubař odborně a spolehlivě odstraní její příčinu. Nikdy proto neváhejte s jeho návštěvou.
V případě, že vás trápí bolest zubů a potřebujete poradit, zeptejte se lékárníků v Odborné poradně na Lékárna.cz. Ochotně vám poradí a doporučí vhodné produkty.