Inzerce https://www.lekarna.cz/jarni-nabidka/?utm_source=ordinace&utm_medium=leaderboard&utm_campaign=jarni-nabidka

Jak vzniká vředová nemoc?

(Prof. MUDr. Petr Dítě DrSc. | přečteno: 7360x )

Vředová nemoc postihuje přibližně 10, 0 % populace. Roční prevalence v západních zemích je udávána v rozmezí 1, 0–2, 5 % u mužů ve věku 25–60 let. U žen je prevalence přibližně stejná, dle některých pramenů mírně nižší. Výskyt vředové nemoci je geograficky rozdílný. Velice nízký výskyt vředové nemoci je uváděn u Eskymáků, naopak vysoký výskyt byl zaznamenán v Asii a Africe.

Vředová nemoc postihuje přibližně 10, 0 % populace. Roční prevalence v západních zemích je udávána v rozmezí 1, 0--2, 5 % u mužů ve věku 25--60 let. U žen je prevalence přibližně stejná, dle některých pramenů mírně nižší. Výskyt vředové nemoci je geograficky rozdílný. Velice nízký výskyt vředové nemoci je uváděn u Eskymáků, naopak vysoký výskyt byl zaznamenán v Asii a Africe.

Do roku 1982 byla za hlavní příčinu vzniku vředové nemoci považována nerovnováha mezi přítomností tzv. agresívních a ochranných faktorů v žaludku. Mezi agresívní faktory patří především kyselina solná. Avšak je nutno zdůraznit, že kyselina solná je podmínkou vzniku vředové léze, není však příčinou. Kromě kyseliny solné obsahuje žaludeční sekret i další látky s agresívním vlivem na žaludeční, resp. duodenální sliznici. Mezi tyto látky patří pepsin, proteolytický enzym, který bývá zvýšen v žaludeční šťávě u osob s vře­­dovou nemocí. Agresívním působením se rovněž vyznačují např. žlučové kyseliny, přítomné v žaludečním sekretu v důsledku regurgitace duodenálního obsahu do žaludku.

Etiologie vředové nemoci je nepochybně multifakto­riální. Genetická predispozice, těžké stresové situace a psychická zátěž obecně jen doplňují škálu možných etiologických faktorů. Významnou roli v poškození žaludeční a duodenální sliznice hrají některé léky. Jednoznačně na prvém místě stojí nesteroidní antirevmatika, z nichž kyselina acetylsalicylová patří mezi léky často předepisované, ale i volně prodejné. Proti agresívním faktorům se sliznice žaludku brání produkcí řady ochranných faktorů. Jedním z nejvýznamnějších jsou žaludeční ochranný hlen, žaludeční bikarbonáty, slizniční prostaglandiny a další látky.

Helicobacter pylori

Naprostá většina uvedených faktorů byla v posledních letech systematicky probádána a zdálo se, že v etiologii vředové nemoci nemůže být v podstatě nic nového objeveno. To skutečně platilo až do roku 1982, kdy Marshall a Warren popsali neobyčejně častý výskyt baktérie, tehdy označené jako Campylobacter pylori, ve sliznici osob s vředovou nemocí. V tomto roce začal široce založený celosvětový výzkum baktérie, dnes označované jako Helicobacter pylori, nejen ve vztahu k vředové nemoci, ale i ve vztahu ke gastritidě, refluxní ezofagitidě a maligním onemocněním žaludku.

V současnosti nespočetné práce prokázaly, že přítomnost baktérie Helicobacter pylori ve sliznici žaludku a duodena je v 85--100 % spojena s vředovou nemocí bulbu duodena, v 65--80 % s vředovou nemocí žaludku a prakticky ve 100 % s antrální gastritidou. Významný je rovněž neobyčejně frekventní pozitivní vztah mezi výskytem H. pylori a karcinomem žaludku nebo tzv. maltomem žaludku, tj. nádorem z lymfatické tkáně lokalizované v žaludeční stěně.

Z epidemiologického hlediska má H. pylori v různých zemích rozdílnou prevalenci. Jistě nejčastěji je mikrob prokazován v Asii a v Africe, kde prevalence činí 80 % a více. Naopak v průmyslově vyspělé Evropě činí prevalence v průměru 30--45 %. Na rozdílné prevalenci H. pylori se zcela jistě podílí ekonomická úroveň v jednotlivých zemích, způsob života (vícečetné rodiny, hustota obyvatelstva ap.). V České republice činí prevalence, posuzovaná dle pozitivity protilátek proti H. pylori v séru vzorku obyvatelstva, téměř 60 %, s nejvyšším výskytem ve věkové skupině 50--59 let.

Další faktory

Jak bylo uvedeno, je vznik vředové nemoci multifaktoriální záležitostí. Duodenální vředy jsou mnohem častěji prokazovány u osob s krevní skupinou 0. Opakovaně je popsán familiární výskyt u jednovaječných dvojčat, u osob např. s Zollingerovým-Ellisonovým syndromem či s amyloidózou von Allenova typu. V současné době je nutno počítat mezi genetický faktor i postižení celých rodin patogenními kmeny H. pylori, které mají přímý vztah ke vzniku vředových lézí v těchto rodinách. Je tedy zřejmé, že v etiologii vředové nemoci má své mí­sto gene­tika.

Významným faktorem při vzniku vředových lézí jsou stres a dlouhodobá psychická zátěž.

Z léků se vztahem k vředové nemoci byla již zmíněna skupina nesteroidních antirevmatik. Tyto léky je třeba opatrně indikovat nemocným, kteří dlouhodobě trpí dyspeptickými potížemi, osobám s rodinnou zátěží vředové nemoci, a zejména osobám, které byly pro vředovou nemoc již léčeny. Ulcerogenní charakter ovšem mají i jiné léky, např. cytostatika.

Hojení vředových lézí ovlivňujekouření. Proces hojení v průběhu léčby je u kuřáků významně zpomalen, a doba hojení tak výrazně prodloužena. Je vhodné v době léčby akutní fáze vředové nemoci kouření omezit nebo nejlépe zcela přestat.

Vředová nemoc může být spojena s existencí řady chorob, které s trávicím ústrojím zdánlivě nijak nesouvisejí. Poměrně dlouho známým faktorem, vedoucím ke vzniku vředové léze, je chronická obstrukční nemoc bronchopulmonální. Asi 25 % osob s chronickou obstrukční nemocí bronchopulmonální trpí vředovou nemocí. Vředy žaludeční sliznice, které vznikají u nemocných s chronickým jaterním onemocněním, jsou označeny jako vředy hepatogenní. U osob se selháním ledvin je jednou z příčin úmrtí krvácení z vředových lézí nebo těžké difúzní slizniční krvácení. U více než 20 % nemocných s chronickou pankreatitidou lze prokázat slizniční lézi žaludeční sliznice, včetně nálezu vředu.

"\n

Prof. MUDr. Petr Dítě, DrSc.
"

Léky a doplatky

Vyhledejte lék pomocí jeho celého názvu nebo jeho části. V databázi najdete kompletní příbalovou informaci daného léku a průměrný doplatek v lékárně.

Např.: wobenzym
Poraďte se s lékařem

Podívejte se na zveřejněné odpovědi o zdraví a nemocech. Všechny odpovědi

Inzerce https://www.ordinace.cz/clanek/odborne-poradny-na-ordinace-cz/

Chcete mít přehled
o novinkách na ordinaci.cz

Objednejte si zdarma náš pravidelný zpravodaj.

Inzerce

Chcete zdravě spát?
Stáhněte si voucher s 10% slevou na zdravotní matrace a polštáře Magniflex a využijte jej při nákupu v Showroomech Magniflex nebo v síti certifikovaných obchodních partnerů Magniflex po celé ČR.

2024_Magniflex_OrdinaceCZ_voucher_300x300_sleva.jpg

Anketní otázka

Slzí vám v zimě často oči?

81%
19%
Zatím hlasovalo 490 lidí

Mohlo by vás zajímat

Záděry na prstech. Proč vznikají a jak se jich zbavit?

Někdo na ně trpí více, jiný méně. Může to být typem kůže, ale především činnostmi, které běžně denně provádíme. Obecně však platí, že záděry se tvoří zejména tam, kde pokožka není dostatečně hydratovaná a chybí jí maz.

Kašel a bolest zad

Dobrý den. Mám suchý kašel a bolí mě záda. Mám se znepokojovat? Proč nás při suchém kašli mohou bolest záda a oblast břicha?

Zatočte s jarní únavou

Jarní únava je projevem dlouhých zimních dní, potažmo měsíců. Na naše tělo působí jak chlad, tak nedostatek slunce a denního světla. Zažíváme celkový útlum, a to fyzický i mentální, což vede ke komplexnímu oslabení organismu a únavě bez ohledu na množství spánku. Naší fyzické kondici paradoxně nepřidává ani postupné oteplování, kdy ranní teploty mohou být pod nulou, zatímco odpolední i nad 10 stupňů. Existuje však několik triků, jak jarní únavě předejít.

Nejčtenější články

Nejnovější témata

Nejnovější diskuze

19. června 2008, 10:54:48

Dobrý den .Ano opět bych přestával kouřit bez šidítek ,.Vážím si sám sebe a nebudu se…

28. června 2008, 09:42:17

Hele ty nulo ty ještě žiješ? Dofám ,že nekouříš.kam jedeš na dovolenou ? Nebolí tě oči…

28. června 2008, 09:57:08

Tak vážení poděkujte Karlovy slíbil jsem mu pro zdar Vašeho odvykání ale spíše pro něho…

Naši partneři

Inzerce