Vznik kýl souvisí s celkovou stavbou břišní stěny, která je tvořena směrem z vnitřní strany tenkou pobřišnicí, pevnými vazivovými vrstvami (fasciemi), svaly a vrstvami podkožního tuku a kůže, avšak v některých místech je již od narození břišní stěna u každého zeslabena a v těchto místech se pak kýly nejčastěji vyskytují.
Na břišní stěně se již od narození nacházejí místa, která mohou přirozenou cestou slábnout. K oslabení jiných oblastí dochází působením různých faktorů, například v důsledku operace, zranění, těhotenství, stárnutí nebo námahy. Většina tříselných kýl, které se objevují u dospělých, vzniká v důsledku námahy břišních svalů, které jsou oslabené věkem nebo vrozenými faktory.
, kudy může vnitřní výstelka břišní dutiny tlačit na oslabenou oblast. Na tuto výstelku může naléhat střevní klička nebo část tukové tkáně a vytváří se vak. V tomto okamžiku ještě vůbec nemusíte tušit, že ve vašem těle vzniká kýla, i když můžete cítit pálení nebo píchání.Tím, jak střevní klička tlačí na vak vytvořený oslabenou břišní výstelkou, se u vás může vytvořit zvenku viditelná bulka. Při začínající kýle může tato bulka při poloze vleže vymizet, protože stále ještě jde o reponibilní kýlu.
Střevní klička však často uvízne a bulku pak již nelze zatlačit zpět. V takovém případě se u vás vytvořila bolestivá nereponibilní kýla.
Kýly se někdy mohou tvořit po obou stranách břicha nebo třísel. Tyto obtíže označujeme jako oboustranné kýly.
Přidat nový komentář