Žijeme v rychlosti a spěchu, abychom vydělali peníze a pokryli své výdaje. Sportujeme, jezdíme auty, jsme aktivní lidé. Během jedné vteřiny se však může tento koloběh zastavit a těžký úraz nám třeba na rok nebo také natrvalo zabrání vykonávat naši práci a odstaví nás od našich příjmů. Obtížnou finanční situaci po těžkém úrazu nám může pomoci vyřešit plnění z úrazového pojištění.
Úrazy s sebou kromě zdravotních komplikací přinášejí také finanční problémy.
Po nepříjemné události je člověk nucen se vyrovnávat s dočasným nebo i trvalým výpadkem příjmu.
Bolestné by nemělo být prioritním úrazovým pojištěním
Úrazové pojištění má vyřešit obtížnou finanční situaci vzniklou po těžkém úraze. Těžký úraz zdůrazňujeme proto, že mnoho z nás si ještě stále pojem úrazové pojištění značně zužuje. Dodnes je často úrazové pojištění vnímáno takto: přihodí se mi lehký úraz, který se za měsíc vyléčí, a já dostanu drobné plnění ve výši například 1500 Kč. Uvedenému typu úrazového pojištění říkáme bolestné a není třeba jej odsuzovat, jistě má své místo v pojistném portfoliu každého z nás. Ovšem dříve, než se budeme bavit o bolestném, je třeba zhodnotit priority a zvážit naše skutečné potřeby.
Na prvním místě - pojištění na trvalé následky úrazu a plnou invaliditu
Žijeme v rychlosti a spěchu, abychom vydělali peníze a pokryli své výdaje: zabezpečení svých dětí, bydlení, splátky, koníčky. Sportujeme, jezdíme auty, jsme aktivní lidé. Během jedné vteřiny se může tento koloběh zastavit. Těžký úraz nám může třeba na rok nebo také natrvalo zabránit vykonávat naši práci, a tedy i odstavit nás od našich příjmů. Naše výdaje jsou zde ovšem i nadále, ba co víc, jsou tu další: výdaje na léčení, výdaje na jiný způsob života spojený s trvalými následky úrazu. Z lidského i finančního hlediska se jedná o katastrofu.
Aby k ní nedošlo, je třeba si toto riziko uvědomit a pojistit se v první řadě na trvalé následky úrazu a plnou invaliditu. Takové pojištění poskytne klientovi plnění ve výši řádově statisíců korun a vyřeší jeho obtížnou finanční situaci po těžkém úrazu.
Doživotní poúrazová renta a další pojištění
Co bude ovšem dál? Co když nám úraz trvale zabrání vykonávat svoji naši práci a budeme na zbytek života odkázání pouze na to, co nám dá stát? Budeme potřebovat další zdroj příjmu a tím je doživotní poúrazová renta, která dokáže vyrovnat naše příjmy po zbytek života. V dobrém úrazovém pojištění by nemělo chybět také krytí smrti následkem úrazu, jenž finančně pokryje nezbytné potřeby našich blízkých po úraze nejtěžším. Pokud máme pokryta výše uvedená rizika, můžeme uvažovat o pojištění denních dávek při pobytu v nemocnici, již zmíněném bolestném nebo pojištění kosmetických operací následků úrazu.
Shrnutí priorit úrazového pojištění
• Pojištění na trvalé následky úrazu a plnou invaliditu
• Doživotní poúrazová renta
• Krytí v případě smrti následkem úrazu
• Pojištění denních dávek při pobytu v nemocnici
• Bolestné
• Pojištění kosmetických operací následkem úrazu
Podle čeho si úrazové pojištění vybírat?
• Od jakého procenta trvalých následků pojišťovna plní? Čím nižší procento, tím rozsáhlejší krytí. Některé pojišťovny tak například plní až v případě, že rozsah trvalého následku je 20 % a vyšší, jiné plní již od 1 % trvalých následků. Vhodné je zvolit si druhou variantu.
• Je plnění trvalých následků progresivní? To znamená, je např. za trvalý následek v rozsahu 100 % plněno 400 % nebo pouze 100 %?
• Je v nabídce pojišťovny i doživotní poúrazová renta? Od jakého procenta trvalých následků úrazu je vyplácena?
• V případě denních dávek pobytu v nemocnici, od kterého dne pobytu pojišťovna plní?
• Poskytuje pojišťovna také další druhy úrazového pojištění?
• Jsou v pojištění nějak zvýhodněni rodinní příslušníci pojištěného?
Přidat nový komentář