Potravinářská legislativa má dva hlavní úkoly. Je to jednak ochrana spotřebitele před zdravotními riziky, jednak ochrana spotřebitele před ekonomickou újmou, která může být spojena se spotřebou potravin. Je zajímavé, že oba požadavky v sobě zahrnují i kódy "čísel E"...
Jednoduchý, rychlý, dobrý a hlavně bezlepkový
Do misky nasypeme 3 polévkové lžíce chlebové směsi Ampa Pardubice (v současné době vyrábí Paleta), 3 polévkové lžíce jakékoliv jiné škrobové bezlepkové směsi (nedávat samostatnou kukuřičnou ani sojovou mouku) a 1 polévkovou lžíci tmavého Apromixu, trochu soli, kmín, asi 1 polévkovou lžíci oleje, několik kapek octa.
Připravíme si kvásek - asi 2 až 2,5 dcl teplé vody, půl lžičky cukru, droždí. Kváskem zalijeme škrobovou směs, ručně uhněteme tuhé těsto, pokud je moc řídké, raději přidáme škrobovou mouku (pokud dáme péct řídké, rychle vykyne a potom se srazí), nalijeme do nejlépe teflonové obdélníkové formy, ihned vložíme do studené elektrické trouby nebo remosky, kterou nastavíme na 220 stupňů a pečeme ze shora i zespodu přibližně 30 minut.
Než se trouba rozehřeje, chléb vykyne a velmi málokdy se stane, že se nepovede. Můžeme vylepšit tím, že před pečením posypeme nastrouhaným sýrem, případně i kmínem.
Chléb je dobrý 2 dny, třetí den už jenom tak na topinky nebo knedlíky, čtvrtý den by již zplesnivěl.
Zdroj: Zpravodaj Sdružení celiatiků ČR, 01-02/2002
Přidat nový komentář