Uplatnění laserových technologií znamenalo výrazný pokrok v mnoha oblastech medicíny, což beze zbytku platí i o oftalmologii. Pokroky v očním lékařství a medicíně vůbec jsou dlouhodobě úzce spjaty s vývojem nových přístrojů, jejichž zavedení do praxe následně umožňuje vypracování progresivních diagnostických a terapeutických postupů. Nejinak tomu bylo i s lasery, které záhy zaujaly významné místo v léčbě mnoha očních nemocí a v poslední době se uplatňují i při vyšetřování.
Brýle s modrým filtrem, které mají technologii blue control, se staly nepřehlédnutelným fenoménem. Jsou navrženy tak, aby minimalizovaly množství modrého světla, které dopadá na naši sítnici.
„Tyto brýlové čočky nejsou modré, jak by se podle názvu mohlo zdát, ale redukují nebezpečné modré světlo, které vyzařují všechny obrazovky - televize, monitory, tablety, chytré telefony a také dokonce LED osvětlení. Jedná se tedy o speciální povrchovou úpravu brýlových čoček. Odborníci je radí používat při dlouhodobém – několikahodinovém - působení modrého světla na zrak,“ vysvětluje oční optička DiS. Klára Kašparová z OptikDoDomu.cz.
Pracujete na počítači? Brýle s modrým filtrem budou vaším parťákem
Pokud jste slyšeli o speciálních brýlích na počítač, řeč byla o brýlích s filtrem modrého světla. A protože podle nejnovějších průzkumů průměrný dospělý používá počítač téměř 4 hodiny denně, měli bychom si k PC nasazovat brýle tak automaticky, jako si zapínáme bezpečnostní pásy v autě.
Dioptrická a nedioptrická varianta brýlí blokující modré světlo
Nemusíte mít dioptrie, abyste si mohli pořídit brýle chránící vaše oči před modrým světlem. A nic nepokazíte, jestliže si je ponecháte na očích po celý den. Čočky jsou totiž čiré.
„Pokud nosíte dioptrické brýle, stačí si nechat ty nové osadit skly s filtrem modrého světla. Na první pohled vypadají úplně stejně jako klasické dioptrické čočky, ale pro vaše oči udělají ještě lepší službu – ochrání je před modrým zářením. Jestliže dioptrické brýle nepotřebujete, pořiďte si jejich nedioptrické provedení. Účinky těchto brýlí pocítíte brzy. Oči budou více svěží, přestane vás bolet hlava a možná se taky zbavíte tzv. syndromu suchého oka. A navíc se vám bude lépe usínat,“ pokračuje odbornice.
Čočky s modrým filtrem vám přinesou:
- výraznou redukci modrého záření, které škodí vašemu zdraví
- možnost déle pracovat, protože vaše oči nebudou unavené
- kontrastnější a ostřejší vidění hned po prvním nasazení
Brýle můžete nosit celý den, brýlové čočky jsou čiré.
Dají se na první pohled poznat brýle blokující modré světlo?
Dříve se stávalo, že jste na brýlových sklech s technologií blue control mohli vidět žlutou vrstvu, která omezovala propustnost modrého světla. Pokud by vám ale někdo nabízel něco podobného i dnes, rozhodně to nekupujte. Moderní brýle proti modrému světlu totiž na první pohled nerozlišíte od běžných dioptrických brýlí.
„Brýlové čočky s modrým filtrem má na trhu několik výrobců a nazývají je pod různými názvy, např. BlueCotrol, Xblue, Blue Protect, BlueCare atd. U nás v OptikDoDomu je prodáváme pod názvem Profi 1,56 modrý filtr,“ dodává DiS. Klára Kašparová.
Kde kupovat kvalitní brýle proti modrému světlu?
Jestliže to se svým zrakem myslíte dobře, nové dioptrické brýle si pořizujte výhradně v zavedených očních optikách. S výběrem vám tam poradí odborníci, kteří v případě potřeby váš zrak přeměří a brýlová skla následně zabrousí přesně podle vašich parametrů.
Video: Porovnání propustnosti modrého světla skrze sluneční brýle, běžné dioptrické brýle a brýle s modrým filtrem ZDE.