Roup dětský je střevní parazit - červ. Do organismu se dostává přes dutinu ústní, přenos se odehrává nečistýma rukama.
Normální tělesná teplota zdravého člověka se pohybuje v rozmezí 36 až 37 °C a v průběhu dne kolísá. Nejméně kolísá během spánku, nejvíce v průběhu denní aktivity člověka. Tělesná teplota se mění v závislosti na teplotě okolí, ovlivňují ji také termoregulační pochody (např. zvýšený tělesný výdej). Nejvyšší teplotu má lidské tělo kolem 18. hodiny, nejnižší pak okolo 4. hodiny ranní.
Teplotu mezi 37 až 38 °C označujeme jako zvýšenou, nad 38 °C hovoříme o horečce. Ukazuje-li teploměr hodnotu nad 41 °C, jedná se o hyperpyrexii, kterou je třeba na rozdíl od horečky vždy hodnotit jako závažný stav. Je důležité si uvědomit, že horečka není nemoc, ale spíš přirozená obranná reakce organismu na nemoc.
„Nejčastější příčinou horečky je virová, bakteriální či parazitická infekce. Mohou ji však zapříčinit i neinfekční onemocnění provázená zánětem. Termoregulační systém, který se nachází v mozku, teplotu zvýší, jakmile dojde v těle k zánětlivým reakcím na vnější či vnitřní podněty. V důsledku vyšší teploty těla se pak zvyšuje aktivita imunitního systému a tlumí se množení některých bakterií a virů,“ říká MUDr. Michal Lazák, praktický lékař z Prahy.
Zvýšená teplota nebo horečka může být tedy do určité míry žádoucí a v dnešní době se nepotlačuje, pokud není příliš vysoká, netrvá dlouho, nemocného příliš neunavuje anebo ho neohrožuje na zdraví, např. u různých chronických onemocnění. Horečka vyvolává svalový třes, až 6x zrychluje metabolismus a dehydratuje organismus. Vysoká horečka nad 42 °C pak způsobuje změny struktury bílkovin, které jsou většinou nevratné a život ohrožující.
U dětí už může být horečka pro tělo vyčerpávající. Doporučuje se ji proto léčit při teplotě nad 38 °C. Pokud je dobře zvládnuta, během několika dní většinou ustoupí. V minulosti bývala horečka vážným problémem, dokud nebyla objevena účinná antipyretika (léky snižující horečku), jako jsou například paracetamol či ibuprofen. Podle Světové zdravotnické organizace je paracetamol při léčbě horečky lékem první volby. Kromě léků lze horečku snížit i dalšími metodami.
Pomocí zábalů
- Prostěradlo namočte do vody teplé kolem 25 až 30 °C, vyždímejte a svlečeného nemocného do něj zabalte na 10 minut.
- Poté se nemocný převleče do suchého, ulehne do postele a přikryje se slabou dekou.
- Asi po 20 minutách změřte teplotu. Jestliže neklesla, proces zopakujte.
- U dětí stačí udělat zábal pouze lýtek nebo předloktí, aby nedošlo k podchlazení. Zábal nedávejte, pokud má dítě studené ruce a nohy.
Pomocí vlažné sprchy či koupele
Voda by měla mít o 2° C méně než je naměřená teplota nemocného. Sprchujeme od končetin směrem k trupu. Pozor na příliš studenou vodu! Riziko šoku
Omývání provádíme vodou o teplotě 29–32 °C, vanu naplníme do výšky 3–5 cm. Omýváme trup a končetiny po dobu zhruba 10 až 30 minut, dokud se nepodaří snížit horečku, a také v závislosti na reakci nemocného. Pokud se objeví svalový třes nebo husí kůže, omývání ukončíme. Opět musíme cca po 30 minutách kontrolovat teplotu.
Octové ponožky
Smíchejte ocet a vlažnou vodu v poměru 1 : 5, do směsi namočte ponožky a dejte nemocnému. Přes ně navlékněte ještě suchý pár. Nechte působit 10–15 minut, sundejte a za 20 minut zkontrolujte teplotu.
Přikládání ledových kostek do třísel
Je to velmi efektivní, ale málo používaná metoda, která spočívá v tom, že na obě třísla položíme tenkou látku (např. kapesník) a na ni položíme 2-3 kostky ledu vložené do igelitového sáčku, ponecháme cca 10 minut. Po uplynutí 10ti minut led odstraníme a po 20ti minutách teplotu přeměříme. Pokud teplota neklesne, postup opakujeme. Tuto metodu velmi dobře snáší děti, protože je neobtěžuje a hlavně je efektivní proto, že třísly prochází velké tepny, takže krev se rychleji chladí. Vzhledem k anatomickým poměrům se tato metoda nedá použít u kojenců.
Dubová lázeň na nohy
Deset minut povařte čtyři litry vody, hrst dubové kůry a dvě lžíce soli. Nechte vystydnout na příjemnou teplotu a hurá na dvacetiminutovou lázeň.
Obklad z tvarohu
Tvaroh lze zabalit do kapesníku, přiložit na čelo a nechat působit 20 minut. Stejně tak jím lze natřít chodidla, omotat kapesníkem a v suchých ponožkách nechat působit.
Bylinky
Ke snížení tepoty můžete využít černý bez nebo lípu srdčitou. Dvě čajové lžičky sušených květů bezu (nebo lípy) se spaří s ¼ litrem vody a 10 minut vylouhují. Pro vypocení stačí vypít dva šálky horkého čaje.
Hodně pít
V každém případě je u nemocného s horečkou potřeba zajistit dostatečný příjem tekutin. Vzhledem k vyšší energetické potřebě a nechutenství je vhodné nápoje osladit cukrem, případně využít ovocné šťávy nebo džusy. Vhodné jsou také minerálky, které doplňují tělu nejen potřebné tekutiny, ale i důležité minerální látky, ztracené pocením.
Pokud je nemocný s horečkou celkově schvácený a nedaří se ji žádným způsobem srazit a přidá-li se navíc silná bolest hlavy, zvracení, přecitlivělost na světlo, dušnost či upadání do mdlob, vyrazte na pohotovost nebo zavolejte záchranku. Tu byste měli zavolat i tehdy, pokud se u malých dětí při horečce objeví celkové křeče.