Alergie na chlad propuká hlavně na podzim a v zimě, kdy se vlivem chladného počasí zvyšuje počet těch, které trápí nepříjemné kožní projevy při pobytu v chladném či mrazivém vzduchu nebo po přechodu z tepla do zimy či naopak. Nejčastěji se jedná o zarudnutí pokožky, kopřivku s úporným svěděním, popraskání kůže nebo otoky těch míst těla, která nejsou dostatečně chráněná oblečením.
Oční kapky:
Oční kapky se kapou do spojivkového vaku, který vznikne po odtažení dolního víčka směrem dolů. Mírně zakloňte hlavu (dívejte se nahoru). Z výšky 2 - 3 cm vkápněte do oka jednu kapku, při tom se kapátkem nedotýkejte řas oka ani jeho okolí. Obsah lahvičky musí zůstat sterilní, aby nedošlo k zavlečení choroboplodných zárodků a následnému zavlečení infekce do oka. Po vkápnutí má dolní víčko zůstat asi 5 vteřin odtažené. Pokud kapete oční kapky kapátkem, kapátko jednou denně vyvařte po dobu 10 minut ve vodě.
Nosní kapky:
Kapky vkapávejte při hlubokém záklonu hlavy nebo v poloze vleže. Do každé nosní dírky aplikujte 1 - 2 kapky. Několikrát stlačte nos, čímž kapky rovnoměrně rozptýlíte po nosní sliznici. Mírným vtáhnutím vzduchu se účinná dávka dostane i do vyšších partií. Pokud k aplikaci používáte kapátko nebo kapací nástavec, neměl by přijít do kontaktu s nosní sliznicí. Kapátko po použití omyjte a hygienicky uchovejte.
U kapek je zvláště dobré si hlídat dobu, do kdy jsou použitelné. Kde najdete datum, který to určuje? Informaci najdete v této dobré radě.