Lumbální punkce je vyšetření, při němž lékař odebírá z Vašeho páteřního kanálu mozkomíšní mok. Páteřní kanál je prostor mezi obratli, ve kterém je uložena mícha. Dá se říci, že v mozkomíšním moku „plave“. Mícha je od ostatních struktur v páteřním kanálu oddělená míšními obaly.
Nejlepším pomocníkem na vyndání klíštěte je pinzeta nebo speciální kleštičky. Celou akci začněte dezinfekcí místa i nástrojů, Pak uchopte klíště a lehkými, viklavými pohyby ho vytáhněte z kůže ven. Dávejte pozor na to, abyste ho nepřetrhli. Až se vám povede ho vytáhnout, zakápněte ránu opět dezinfekcí a klíště ideálně spalte v kousku papíru nebo spláchněte do záchodu.
Možná jste naučili klíště „udusit“ krémem nebo olejem – to je metoda, kterou vyhledávají hlavně ti, kteří se ho štítí. Ovšem bylo prokázáno, že v momentě, kdy se klíště dusí, vypustí do rány viry a bakterie, které obsahuje, takže si vlastně nepomůžete. Vytáčení klíštěte z rány zase často vede k jeho roztržení, což ránu také infikuje.
I když klíště vytáhnete, může místo přisátí začít svědit a zčervená. Pokud tato reakce během tří dnů vymizí, je vše v pořádku. Pokud by nebolelo, nesvědilo, ale zvětšovalo by se červené kolečko se světlým středem, rozhodně jděte k lékaři pro antibiotika – jen tak můžete hned v začátku vyléčit boreliózu. Bohužel klíšťová encefalitida se „nehlásí“ viditelným projevem na kůži. Pamatujte si, kdy jste měli klíště a pokud během dvou týdnů pocítíte příznaky podobné chřipce, bolesti hlavy nebo únavu, rozhodně také jděte k lékaři.
Jak jsme již naznačili, je třeba jednat rychle, pokud na sobě klíště objevíte. Pokud to stihnete do pár hodin, zvyšujete šanci, že nebudete nakaženi. Klíště také půjde snáz vyndat.
Klíštěte se nikdy nedotýkejte rukama, nemačkejte ho mezi nehty. Vždy ho pečlivě zlikvidujte a vydezinfikujte vše, co se ho dotklo.