Na úvod jen vysvětlení: v zásadě existuje dvojí forma neštovic. Neštovice plané a neštovice pravé. Druhá forma již patří k onemocněním tzv. eradikovaným, tedy vymýceným na celém světě. Virus pravých neštovic je uchováván v současné době jen v laboratořích pro případ, že by došlo opět k objevení se nemoci a bylo by nutno znovu vyrobit účinnou očkovací látku. Následující řádky se tak týkají neštovic planých.
Dítě se může nakazit během celého roku, nicméně v zimních měsících se výskyt těchto akutních respiračních onemocnění zvyšuje. Jak u dítěte rozeznáme nachlazení od chřipky? A jak chřipku či nachlazení správně léčit?
Chřipka a nachlazení mají podobné příznaky, a proto je lidé mezi sebou často zaměňují. Obecně platí, že při nachlazení se příznaky rozvíjejí spíše pozvolna. Většinou jsou přítomny kašel, rýma nebo pálení nosohltanu, častá je bolest v krku. Nachlazení, na rozdíl od chřipky, je málokdy provázeno zimnicí. Pro chřipku je naopak typický náhlý nástup nemoci, celková malátnost provázená bolestí svalů a kloubů, vysoká teplota (nad 38 stupňů Celsia), bolest hlavy a zimnice. Naopak rýma se při chřipce vyskytuje spíše výjimečně.
Čtěte také: Syndrom ruka – noha – ústa (HFMD)
Co dělat, když dítěti naměříme horečku, tedy více než 38 stupňů Celsia?
„Především je potřeba dohlédnout na to, aby mělo dítě dostatečný přísun tekutin a nebylo dehydratováno. Vhodné jsou např. ovocné čaje či ředěné ovocné šťávy a pro děti nad 2 roky i neperlivé minerálky pokojové teploty,“ říká MUDr. Silvia Bajová, dětská lékařka z Nemocnice Na Homolce. Dále se doporučuje omýt dítě mycí houbou namočenou ve vlažné vodě a uložit ho v prodyšném oblečení do postýlky. Toto opatření neprovádějte, pokud má dítě mramorovanou kůži nebo studené končetiny. Horečku rozhodně nesrážejte studenou vodou ani ledem.
„K celkové léčbě je třeba dodržovat klidový režim v domácím prostředí a pokud možno omezit návštěvy míst s vyšším rizikem nákazy (obchody, MHD, dětský kolektiv apod.),“ dodává MUDr. Bajová.
Čtěte také: Febrilní křeče - zachovejte chladnou hlavu a jednejte rychle
Horečka provázející virová onemocnění je nepříjemná, jde ale o běžnou reakci imunitního systému a není proto vždy nutné ji okamžitě léčit. Podle Světové zdravotnické organizace bychom měli začít horečku léčit při teplotě nad 38,5 stupňů Celsia (měřené v podpaží), či nad 39 stupňů Celsia v případě měření teploty v konečníku u kojenců a batolat. Výjimkou je bolest nebo nepohoda dítěte, šokový stav, výskyt febrilních křečí v minulosti, případně závažná doprovodná chronická onemocnění. Je třeba si uvědomit, že při léčbě horečky není cílem dosažení normální tělesné teploty, ale zlepšení celkového stavu dítěte.
Čtěte také: Spalničky jsou znovu na vzestupu
Ke snížení horečky u dítěte můžeme využít volně dostupných léčiv. Nachlazení i chřipku způsobují viry, proto jsou proti nim antibiotika neúčinná. V těchto případech léčíme pouze příznaky nemoci, tj. horečku a bolest. Mezi léky, které se k tlumení horečky a bolesti užívají nejčastěji, patří přípravky s obsahem paracetamolu. Pokud u dítěte nedojde do dvou dnů k ústupu obtíží, případně dojde k jejich zhoršení, je nutné se poradit s lékařem.