Dobrý den. Děti mají pátou nemoc, která se projevila vyrážkou v obličeji. Čím ji prosím mazat?
V 60.letech začali lidé ze západní Evropy často jezdit k moři. Jejich lékaři však s hrůzou sledovali zvyšující se počet kožních nádorů , zejména melanomu. Stejný trend zaznamenali o třicet let později i Češi.
Jedním z nejagresivnějších nádorových onemocnění je maligní melanom . Vzhledem k tomu, že je v pokročilé fázi velmi špatně léčitelný a počet nemocných se za posledních 30 let zvýšil pětkrát, lékaři zdůrazňují: Cokoliv se na kůži vytvoří, je třeba jít na lékařské vyšetření . I počínající nádor může rozpoznat každý poučený laik.
Pokud však lidé označují vše za jakési „normální“ bradavice, nemají na vyšetření čas, dávají melanomu čas. Ten ho využije k zakládání zhoubných ložisek po celém těle, které postihují lymfatické uzliny, vnitřní orgány a kosti.
O melanomu se hovoří často v souvislosti s mateřskými znaménky. Zhruba 30 až 50 procent melanomů totiž z pigmentového znaménka vzniká. Proto je třeba znaménka sledovat – zda mění velikost, barvu a podobně. Takové informace jsou potom pro lékaře velmi cenné. Chybou je myslet si, že rizikové pigmentové znaménko je až to, které začne svědit, krvácet nebo se kolem něj utvoří zánět. Toto již bohužel bývají pozdní známky nádoru.
Co tedy sledovat? Pokud se objeví tmavá skvrna na kůži, s nepravidelnými (zubatými) okraji, místy tmavší (případně světlejší), zvětšuje se a zesiluje, je třeba nechat se vyšetřit . Skvrna však může časem blednout, či dokonce vymizet. Velkou chybou je myslet si, že je nádor pryč. Naopak. Melanom totiž dokáže ničit buňky, které vytvářejí pigment a tak tuto skvrnu na kůži „pohltí“. Tou dobou však již škodí po celém těle.
Na vznik kožních nádorů má kromě dědičných předpokladů prokazatelný vliv sluneční záření . Melanomem onemocní spíše ti, kteří se v minulosti často na sluníčku spálili, třeba až do vzniku puchýřů. Nejlepší obranou je vyhýbat se slunci v době mezi 11. a 15. hodinou, kůži je třeba chránit dobrým ochranným krémem či oděvem.
Přidat nový komentář