Fungují homeopatika i na léčbu a prevenci paradentózy? To vám zodpoví odborník?
Z NABÍDKY LÉKÁRNA.CZ
Spánek je z biochemického hlediska zajímavý, ale dost složitý proces, který je ovlivněn hormony a který sám hormony ovlivňuje. Velmi zajímavý je z tohoto pohledu hormon melatonin, který se tvoří právě ve spánku a který sám ovlivňuje denní biorytmy, včetně spánku (je to významný antioxidant, podporuje imunitu, ovlivňuje stárnutí, krevní oběh, metabolismus). Pokud je melatoninu málo, to znamená, že se ho v noci tvoří málo, máme přes den špatnou náladu, špatně se koncentrujeme a večer pak špatně usínáme. A tím se dostáváme do začarovaného kruhu.
Naše tipy:
1) Strava - nejezte těžká a tučná jídla
Těžká a tučná jídla do zdravého jídelníčku nepatří. A už vůbec ne večer před spaním. Zatěžují trávení, zejména žlučník a játra, která podle orgánových hodin pracují nejvíce právě v noci – mezi 23. a 3. hodinou. Po nevhodném jídle nás trávení „budí“, spánek je neklidný. Pro ozdravný spánek je doba před a kolem půlnoci velmi důležitá, je to fáze hlubokého spánku (REM fáze). Pokud chodíme spát pozdě a ještě si k tomu dáme jídlo, které je pro játra a žlučník zatěžující, o hluboký spánek se okrademe.
Večer se proto vyhněte tučným sýrům, uzeninám, majonézovým salátům, jídlům smaženým či fritovaným, zákuskům, sušenkám, polotovarům se skrytými tuky, soleným arašídům, atd. Vyhněte se potravinám chemicky upraveným, protože zatěžují játra.
Čtěte také: Zácpa nebo nadýmání: praktické rady, jak trávicím potížím co nejlépe předejít
2) Tip z přírody
Zklidňující a relaxační účinek má Levandulový olej. Kápněte 1-2 kapky do misky s vlažnou vodou nebo kápněte olej dětem přímo na polštář.
3) Pomoc nabízí i homeopatie
Její přínos je v první řadě preventivní. Umožňuje vyvarovat se přechodu do chronického stavu a tím nevyhnutelné nutnosti předepisování silnějších léků. Problémy se spánkem jsou vždy součástí celkového obrazu organismu. Noční probouzení, ranní nespavost, jsou často založeny na hlubších problémech v mysli a jejich léčba vyžaduje globálnější pohled na problém. Pokud tedy tento nepříznivý stav trvá dlouhodobě, je nutné navštívit lékaře. Lékař posoudí váš zdravotní stav komplexně i s přihlédnutím na další léčbu, kterou možná podstupujete.
Pokud to není vysloveně nutné, neužívejte hypnotika. Ta jsou totiž zodpovědná za největší podíl pádů u osob staršího věku, když vstávají v nočních hodinách, a tím i za vzniklé zlomeniny. Navštivte svého lékaře-homeopata, zkonzultujte s ním svůj zdravotní stav. Bude-li to možné, lékař vám v první řadě nabídne léčbu homeopatickou.
Čtěte také: Chcete se léčit šetrně a zároveň účinně? Řešení existuje!
Homeo – tipy:
Nux vomica 15 CH, 5 granulí večer, případně 5 granulí při nočním probuzení - máte-li starosti, hodně práce, užíváte nadměrné množství cigaret a alkoholu. Nebo usínáte-li po jídle na pohovce, ale v momentě, kdy ulehnete do postele, se spánek vytratí a vy nemůžete spat. Opakovaně se budíte kolem 3 hodiny ráno a znovu řešíte rodinné či profesní problémy.
Coffea 15 CH, 5 granulí večer
Máte problém najít vnitřní klid, neustále vám hlavou běží myšleny a nápady a nemůžete najít klid, abyste usnuli?
Gelsemium sempervirens 15 CH, 5 granulí večer
Trpíte trémou? Bojíte se události, která vás čeká a to brání vašemu klidnému usínání.
4) A co děti?
Nespavost dětí bývá častý problém, se kterým si rodiče neví rady.
Pro děti od jednoho roku věku vyzkoušejte sirup Sedalia, 1 čajovou lžičku večer před spaním.
U dětí, které trpí nočními děsy (dítě v noci křičí, nemůže se probudit, má hrozné sny) podáváme lék Stramonium 15 C, 5 granulí večer před spaním a 5 granulí v noci, pokud dítě křičí. Lék je pouze na lékařský předpis.
Čtěte také: Když má dítě strach
Pokud dítě nemůže usnout z důvodu přetažení, potřebuje lék Zincum metallicum 15 C, 5 granulí večer před spaním. Jedná se o neklidné dítě, které neustále kope nohama a při únavě se nemůže soustředit. Lék je také pouze na lékařský předpis.
Čtěte také: Homeopat radí
Přeji Vám co nejméně bezesných nocí.
Lucie Nestrašilová
Šéfredaktorka Svět homeopatie.cz
Zdroj: Světhomeopatie.cz