ASTMA je onemocnění, které bylo popisováno již ve středověku jako choroba nedostatkem dechu, nemoc se stíženým dechem. Dnes víme, že astma je onemocnění dýchacích cest, založené na podkladě chronického zánětu průdušek, který je spojen s projevy zvýšené citlivosti a zvýšené reaktivity průdušek a s projevy zúžení dýchacích cest ...
Ještě než se Filípek narodil, měla Martina jasno. Nebude kupovat dětskou vaničku a svého potomka, jedno jestli holku nebo kluka, bude koupat přímo ve velké vaně. Porod proběhl bez komplikací a Martině nic nebránilo začít s plaveckým výcvikem. Knížku o potápění kojenců znala nazpaměť a manžel ji podporoval. Nenechal si ujít žádné koupání. Jedině babičky z obou stran plavání ve vaně z hygienických důvodů neschvalovaly, ale Svobodovi se obrnili trpělivostí.
Jenže brzy se večer co večer začala opakovat stejná situace. Když byl Filípek ve vodě, přivíral slastně oči a přesně podle obrázků v knize prováděl všechny cviky. Jakmile se dostal z vany ven a trochu oschnul, začal křičet a nebylo ho možné utišit. Nepomohlo nic – kojení, dudlík, chodící matka s dítětem v náručí. Situace byla každý večer zoufalá a začalo k ní docházet i během dne, vždycky když Filip spal. Ze spaní malého Filipa se stala noční můra.
Martina neměla to srdce nechat Filipa, jak radily kamarádky, uřvat v postýlce. Raději s ním pochodovala noc co noc až vyčerpáním oba usnuli. Že to není tříměsíční kolika věděla Martina Svobodová moc dobře, se starším synem ji zažila a projevovala se jinak.
Teprve o něco později se na Filípkových tvářích objeviladrobná červená vyrážka. Zdálo se, že se Filip snaží se poškrábat, což mu pochopitelně ještě nešlo. Vyrážka nabývala na intenzitě a kůže byla podrážděná, hlavně po koupání.
Nakonec Martina skončila u kožní lékařky, která odhalila atopický ekzém, stále častější kožní chorobu malých dětí. Souvislost mezi vodou a spánkem, když se Filip trochu zpotil v postýlce, byla naprosto jasná. Navíc Martina byla alergik a trpěla sennou rýmou. Lékařka Martinu pochválila, že přišla s Filipem poměrně včas, než se naučí si svědící kůži škrábat a do rozškrábaných míst se mu dostane infekce.
Léčba zatím nutná nebyla, ale bylo třeba začít okamžitě dodržovat režimová opatření, která by snížila svědění a suchost Filipovy pokožky. Především udržovat kůži čistou, hodně ji hydratovat a na místech, kde už se objevila vyrážka, omezit vodu. Koupání lékařka povolila, ale jen ve vodě s příměsí speciálních koupelových olejů. Sídlištní chlorovaná voda totiž Filipovi vadila nejvíce, jeho jemnou kůžičku vysušovala a dráždila.
K čištění bez vody doporučila lékařka Martině Cétaphil Cleanser Lotion . Tato jemná čistící emulze je velmi dobře snášena, zejména dětmi a pacienty s citlivou a dráždivou pokožkou. Není parfémována, při čištění obnovuje kožní film a pleť zklidňuje. Díky ní lze zmírnit svědění a pálení. Pokud trpíte Vy nebo někdo z Vašich blízkých stejnými problémy, můžete si Cétaphil Cleanser Lotion zakoupit ve Vaší lékárně.Jedná se o volně prodejný kosmetický přípravek vhodný k pravidelní denní péči o pokožku.
Pokud se chcete o Cétaphilu dozvědět více, navštivte stránky www.cetaphil.cz , kde najdete zajímavé informace nejen o tomto přípravku, ale také o pleti a některých kožních chorobách.